Genel

BM üye ülkeleri Kudüs tasarısını 128 oyla kabul etti

BM üye ülkeleri Kudüs tasarısını 128 oyla kabul etti BM üyesi ülkeler, ABD’nin Kudüs kararının geçersiz sayılmasına dair tasarıyı görüştü. Tasarı, 128 oyla kabul edildi. BM üye ülkeleri Kudüs tasarısını 128 oyla kabul etti detaylar haberimizde…

BM üye ülkeleri Kudüs tasarısını 128 oyla kabul etti

“acil özel oturum”

Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeler, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını “acil özel oturum”la görüştü. Türkiye ve Yemen’in sunduğu tasarı, 9 ret oyuna karşı, 128 kabul oyuyla onaylandı. 35 ülke ise çekimser oy kullandı.

ABD ve İsrail’le birlikte Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Palau ve Togo tasarıya karşı ret oyu kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise henüz oylama yapılmadan kararı tanımayacaklarını söyledi

ABD’nin Kudüs’ü kararının geri çekilmesi amacıyla BM Genel Kurul’una sunulan tasarı, 14’e karşı ABD’nin 1 oyuyla veto edilmiş, ardından BM Genel Kurulu “acil özel oturum”la toplanma kararı almıştı. İsrail Başbakanı BM’de gerçekleşecek olan Kudüs oylamasına saatler kala BM’yi ‘yalanlar evi’ olarak nitelemiş, İsrail Başbakanı Netanyahu ise henüz oylama yapılmadan kararı tanımayacaklarını söylemişti.

Çavuşoğlu “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi evrensel değerleri hiçe saymaktadır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilk oturumda konuşma yaptı. Çavuşoğlu “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi evrensel değerleri hiçe saymaktadır. ABD’nin Kudüs kararı hukuka aykırıdır. BM Genel Kurulu’nun görevi adaleti yerine getirmektir” dedi.

“Yasadışı işgal devam etmektedir”

Çavuşoğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Bir çok kez burada toplandık. Söyledik ki Filistinlilerin hepimiz gibi yaşama hakkı var. Özgür olmaya, refaha hakkı var. Yasadışı işgal devam etmektedir. Nesiller boyu Filistinliler şiddete ve ayrımcılığa maruz kaldılar. Bu oylama Filistin davasının bizim davamız olduğunu göstermektedir. Adaletin ve barışın yanında olacağız.”

Haley: “BM’ye en fazla bağışı biz yapıyoruz”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan sonra, ABD’nin BM Elçisi Nikki Haley söz aldı. BM’in İsrail’e odaklanılmasının kurumun güvenilirliğini sarstığını savunan Haley, ABD’nin BM’e en fazla maddi katkı yapan ülke olduğunu söyledi.

“Bu katkıları yapıyoruz çünkü ABD’nin değerlerini destekliyoruz”

Haley, “ABD, BM’e ve tüm ajanslarına açık ara en fazla katkı sağlayan ülkedir. BM’ye bu cömert bağışları yaparken beklentimiz iyi niyetimizin de anlaşılması. Bu katkıları yapıyoruz çünkü ABD’nin değerlerini destekliyoruz. BM ile birlikte dünyanın ihtilaflı bölgelerinde çaresiz insanlara gıda, yiyecek ve barınma sağlıyoruz” dedi.

“Başkent tanıma kararı 1995’te alındı”

ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının 1995’te alındığını hatırlatan Haley, Trump’ın “ABD vatandaşlarının iradesiyle verilmiş bir kararı” dile getirdiğini belirtti. Haley, şöyle devam etti:

“ABD bugünü unutmayacak”

“Bu karar Kudüs’ün nihai statüsü hakkında herhangi bir şey belirtmiyor. Bu karar barış çabalarına herhangi bir zarar vermiyor. Fakat ABD bugünü unutmayacak. Bu oylama ABD’nin BM’e bakışını tamamen değiştirecek. Ve bu oylama daima hatırlanacak. Bugünkü toplantı için en fazla finansman katkısı ABD’den istendi. BM tekrar gelip de katkı istediğinde ABD bugünü hatırlayacaktır.”

“İsrail işgali Filistinlilerin rüyalarını, hayallerini gözardı etmiştir”

Filistin Dışişleri Bakanı El Maliki de, Kudüs oturumunda konuştu. Maliki “İsrail işgali Filistinlilerin rüyalarını, hayallerini gözardı etmiştir. Filistinlilere ateş ettiler. Kız çocuğunu gecenin bir vakti annesinin yanından aldılar. Filistinlileri, Arapları buradan uzaklaştırmak değil bir araya getirme ihtiyacı doğmuştur. Filistin halkı güçlü durarak hen Kudüs’te hem de caddelerde varlık göstermelidir. Filistinli insanların kutsal değerlerini koruduklarını hatırlamakta fayda var” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica