Genel

BMG Konseyinden Suriye savaşı için bir ay insani ateşkes kararı

BMG Konseyinden Suriye savaşı için bir ay insani ateşkes kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye’de bir ay “insani ateşkes” kararı aldı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ateşkes kararı 72 saat içinde başlayacak. BMG Konseyinden Suriye savaşı için bir ay insani ateşkes kararı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

BMG Konseyinden Suriye savaşı için bir ay insani ateşkes kararı

Oy birliğiyle kabul edildi…

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerinin, oylamanın birçok kez ertelenmesinin ardından bugün Suriye’de en az 30 gün sürecek ‘insani ateşkes’ tasarısını oy birliğiyle kabul ettikleri bildirildi. BMGK’nın ateşkes kararı 72 saat içinde başlayacak.

“ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için…”

BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

“güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir”

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ‘güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir’ bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ‘durumu ağır hasta ve yaralıların’ tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ‘gecikmeden’ çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica