Bilim-TeknolojiEkonomi

Bor laboratuvarını polis baskınıyla kapattılar

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü, Bor laboratuvarını polis baskınıyla kapattırdı. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını yürütmekte olan, Bor laboratuvarını polis baskınıyla kapattılar. Anadolu Bor Vakfı’nın, Bor laboratuvarını polis baskınıyla kapattılar.

Bor laboratuvarını polis baskınıyla kapattılar

Anadolu Bor Vakfı’nın Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’da kurulan laboratuarına; YTÜ Rektörü Bahri Şahin’in şikayeti üzerine polis tarafından baskın düzenlendi.

Anadolu Bor Vakfı’nın Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknopark’da kurulan ve yaklaşık sekiz yıldır milli projeler üretmek üzerine faaliyet gösteren laboratuarına; YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin’in şikayeti üzerine polis tarafından baskın düzenlendi.
Yaklaşık sekiz yıl önce YTÜ Teknopark İnşaat Fakültesi binasının alt katında; kullanılmayan ve atıl durumda bırakılan bir bölümde izin alınarak kurulan laboratuvardaki çalışmaların bugün sona erdirilmesi istendi.

Habere göre, Türkiye için yüksek öneme haiz olan birçok projenin hayata geçmesi için YTÜ İnşaat Fakültesi binasında izin alınarak bor çalışmalarını yürütmek üzere bir laboratuvar kuruldu.

Yürütülen çalışmalar kapsamında bor madeni kullanılarak; inşaat, temizlik, tarım, kozmetik, ev-yaşam, yakıt, tıp gibi alanlarda yaklaşık 357 adet buluşa imza atılıp patentleri alındı. Ancak Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yürütülen faaliyetlerin; Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Bahri Şahin tarafından tarafından engellenmeye çalışılması kafalarda soru işareti yarattı.

Anadolu Bor vakfının Yıldız Teknik Üniversitesi laboratuvarlarını kullanarak çalışma yaptığı yere rektörlükten izin çıkmadı. Ve vakfın kurucuları alanı terk etmek zorunda bırakılınca kısa süreli tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmanın ardından vakıf kurucuları emniyet müdürünün sözünü alarak iki tane bilim adamını laboratuvarda bırakmak kaydıyla alanı terk etti.

‘Yabancı sermayeye bırakamayız’

Vakfın bünyesi altında vakıf iktisadi teşekkülü olarak faaliyet gösteren şirket yöneticileri tüm engellemelere rağmen; koşullar ne olursa olsun bor çalışmalarını kesinlikle durdurmayacaklarını söyledi. Bunun milli bir mesele olduğunu ve yabancı sermaye sahiplerinin ele geçirme peşinde olduklarını kaydetti.

Anadolu Bor vakfı kurucularından Ömer Şen “Vakfın faaliyetleri çok eski yıllardan beri devam ediyor. Bor çok önemli bir maden ve Türkiye dünyada birinci sırada bulunuyor. Biz vakıf bünyesi adı altında çalışan şirketlere destek vererek; bor madenini en iyi şekilde kullanıp gelecek nesillere büyük bir miras bırakmış olacağız. Bu yüzden kesinlikle faaliyetlerin son verilmesine engel olunamayacaktır” dedi.

Anadolu Bor Vakfı tarafından üretilen deterjan, tuğla ve gübrenin Ar-Ge çalışmaları tamamlandı. Ve üretim çalışmaları devam ediyor. İçlerinde en ilgi çekici olanı ise tuğla, çünkü normal tuğladan daha hafif ayrıca kurşun geçirmez ve nükleer sızıntıya dayanıklı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica