Genel

Bozkurt Zafer ve Rabia işaretleri aşırı görüldüğünden yasaklanacak

Bozkurt Zafer ve Rabia işaretleri aşırı görüldüğünden yasaklanacak Avusturya, aşırı görüşlü gruplarla mücadele kapsamında bir dizi el işaretini yasaklamayı planlıyor. Yasaklanacak işaretler arasında rabia, bozkurt ve zafer işaretinin olduğu da iddia ediliyor. Bozkurt Zafer ve Rabia işaretleri aşırı görüldüğünden yasaklanacak detaylar haberimizde…

Bozkurt Zafer ve Rabia işaretleri aşırı görüldüğünden yasaklanacak

Avusturya İçişleri Bakanı Herbert Kickl aşırı görüşlü gruplarla mücadele için aralarında rabia, zafer ve bozkurt işaretlerinin de bulunduğu bir dizi el işaretini yasaklayacaklarını açıkladı. Yasağın yürürlüğe girmesi halinde bu işaretleri yapanlara ve suçu tekrar işleyenlere 4 bin ile 10 bin Euro arasında ceza kesilebilecek.

“Bu adım özgür ve liberal demokrasinin korunması adına atılacak”

Koalisyonun aşırı sağ ortağı Özgürlük Partisi mensubu üyesi Kickl bu adımın özgür ve liberal demokrasinin korunması adına atılacağını belirtti. Ancak eleştiriler böyle bir uygulamanın ifade özgürlüğüyle çelişebileceğine dikkat çekiyor.

“Rabia, Bozkurt ve Zafer işareti yasaklanabilir”

Yasaklanacak işaretlerin listesinde aşırı görüşlü örgütlerle bağlantılı görülen el işaretlerinin yer alacağı belirtiliyor. IŞİD, El Kaide, Hamas, PKK, Ustaşa (Hırvat milliyetçiler) gibi aşırı görüşlü grupların hedeflendiği bildiriliyor. Hitler selamı ve diğer Nazi simgelerini kullanmanın yasak olduğu ülkenin yasaklar listesine rabia işareti, bozkurt işareti ve zafer işareti de girebilir.

“İfade özgürlüğünü tehlikeye sokabilir”

İçişleri Bakanı’nın getirmeyi planladığı el işareti yasağı değerlendiren Viyana Üniversitesi Siyaset Bilimi akademisyenlerinden Thomas Schmidinger Kurier gazetesine yaptığı açıklamada böyle bir yasağın ülkedeki ifade özgürlüğünü tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

“Kullananların kendini dışlanmış hissediyor olabileceğine…”

Bu işaretleri kullananların kendini dışlanmış hissediyor olabileceğine ve böyle bir yasakla daha da ötekileştirilebileceklerine dikkat çeken Schmidinger, yasağın uygulamaya konulması halinde binlerce kişinin suçlu durumuna düşebileceğini belirtti.(euronews)

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica