İGF

Bursa Yunuseli Havalimanı’na alternatif proje

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, tartışmaların odağındaki imara açılması planlanan Bursa Yunuseli Havaalanı’na ilişkin geliştirdiği alternatif projeyi sundu.

Mehmet ÇETİNKAYA (Bursa İnternet Gazetesi- BİG)Yunuseli Havaalanı, Karayolları kampüsü, Devlet Su İşleri kampüsü, şehirdeki mezarlıklar, Merinos, Kültürpark ve kamu alanlarının bulunduğu alanların şehirdeki yeşil dokusunun en yoğun olduğu alanlar olduğunu söyleyen BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Buralar aslında şehrin akciğerleridir. Yapılaşma konusunda da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan özellikle son 10 yıldır yatay mimari anlamında çok hassasiyet gösteriyor. Gelişmişlik seviyesi çok olan ülkeler, yeşil dokunun ağırlıklı olduğu bölgelerde yaşarken, orta gelir tuzağında patinaj yapan ülkeler gökdelen tipi beton mağaralarda hayatını sürdürüyor” dedi.
İZNİK VURGUSU
BTÜ’nün Yunuseli Havaalanı’nda gerçekleştirilecek ‘Uçan Arabalar Yarışları’nın Bursa’ya alınmasında büyük emekler verdiğine dikkat çeken Karademir, “ Bu Yunuseli Havalimanı’nın yeni bir fonksiyona kavuşması açısından önemlidir. Uçaklar, droneler, İHA ve SİHA’ların Bursa’da yapılması gerekli. Yerleşim yapılıp yapılmayacağı kentin yöneticilerinin kararıdır. İngiltere, ABD ve Kanada’da küçük ve alçak irtifada uçan kent içi havaalanları var. Uçan taksiler ve droneler yapacaksak geniş pisti olmayan, hava muhalefetinden etkilenmeyen araçlara da geçiyoruz.  Hava trafiğini de kullanacaklar için Yunuseli Havaalanı iyi bir alternatif olabilir. Elektrikli araba ve F1 araçları da Bursa veya civarında yapılmalı. Deniz üstü ve deniz altı araçların üretim alanı da Bazilika ile Ayasofya’sıyla, tarih ve kültür turizmini içinde barından İznik olabilir” diye konuştu.  
 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica