Ekonomi

Bursa’da dünya için özel biber üretiliyor

Bursa’da dünya için özel biber üretiliyor. BURSA Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma projeleri kapsamında Çiftçileri destekliyor. Bu kapsamda dünya pazarlarının talepleri doğrultusunda üretim yapılması amacıyla Yenişehirli çiftçilere hibrit biber fidesi dağıttı. Sözleşmeli üretim modeliyle çiftçilere alım garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Yenişehirli Çiftçiler tarafından Bursa’da dünya için özel biber üretiliyor.

Bursa’da dünya için özel biber üretiliyor

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla çiftçilere fide, fidan, yem bitkisi tohumu, hayvan barınakları sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, Koyun desteklerinin yanı sıra ürün toplama merkezleri, süt tesisi, biber kurutma tesisi gibi yatırımlara ağırlık veriyor. Büyükşehir Belediyesi, ürünlerin pazarlanması noktasında da önemli bir aktör haline gelmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi, dünya pazarlarını tarayarak ne tür ürünler istendiğini tespit etti. Bu tespitler doğrultusunda dünya pazarlarına yönelik üretimin startı da Yenişehir ilçesinde verildi. Geçtiğimiz yıl Tarım A.Ş. tarafından Hollandaya ihraç edilen 8 çeşitten 15 ton biber yetiştirildi. Yenişehirde biber üreticilerine dünya pazarlarının talep ettiği biber fideleri dağıtıldı.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLSÜN

Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen biber fidelerinin dağıtımı yapıldı. Dağıtım nedeniyle Yenişehir Belediyesi önündeki meydanda tören düzenlendi. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelikin de hazır bulunduğu törende Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuştu. Recep Altepe konuşmasında şunları söyledi. “Yenişehir’in gerçek anlamda kent merkezi olması için normal belediyecilik çalışmalarımız devam ediyor. Kırsal kalkınma konusunda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Gelirken Süt Ürünleri tesisine uğradım. Tesislerin önüne de güzel bir tesis yapılmış. Kahvaltı yapılabilen, çocukların eğleneceği oyun parkı olan ve yaklaşık 2 milyon TL harcadığımız tesisler bayramdan sonra hizmete geçecek. Bunun yanında verimli Yenişehir ovasında üretimin her alanda gelişmesi için çalışmalarımız sürüyor. Sulama göletlerinin yapılmasından, daha kaliteli üretimin sağlanması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer bulması için sürekli çalışıyoruz. Ekiplerimiz dünya pazarlarını geziyorlar. Hangi kalitede ürün isteniyor, hangi çeşit ürünler isteniyor bunları tespit ediyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda dünya pazarlarının talebi olan Hibrit Moster F1 Demre cinsi biberlerin yetiştirilmesi için üreticilerimize fide dağıtıyoruz. Bu biberler Tarım şirketimiz tarafından ihraç edilecek. Artık kaliteli üretip, dünyaya satacağız. Bizim tek hedefimiz var; üreticinin yüzünün gülmesi”.

ALIM GARANTİLİ ÜRETİM

Başkan Altepenin konuşmasının ardından 11 üreticiye 114 bin adet hibrit fide dağıtıldı. Projede yer alan yetiştiricilere sözleşmeli üretim modeliyle satın alma garantisi verildi. Üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Dağıtılan fidelerin maliyetinin 3’te 2’sini Tarım A.Ş., kalan kısmını da çiftçiler karşılarken, çiftçiler ödemeyi hasat döneminde yapacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica