Ekonomi

Bütçe harcamaları etkin şekilde kontrol alınacak

Bütçe harcamaları etkin şekilde kontrol alınacak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ilk kabine toplantısında ekonomiyle ilgili atılacak adımları açıkladı. Bütçe harcamaları etkin şekilde kontrol alınacak detaylar haberimizde…

Bütçe harcamaları etkin şekilde kontrol alınacak

“Enflasyon oranın düşürülmesine öncelik verilecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyon oranın düşürülmesine öncelik verileceğini belirten Albayrak, bütçe harcamalarının etkin şekilde kontrol alınacağını ve verimliliği arttırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Beştepe’de ilk kabine toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Toplumun karşısına çıkmak yerine sosyal medyadan 6 maddelik açıklama…

Twitter hesabından 6 maddelik bir açıklama paylaşan Albayrak, “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirdiğimiz ilk Kabine Toplantımızda, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk” dedi.

“Orta vadeli plan enflasyonu tek hanelere indirecek”

Albayrak, belirlenen hedeflere ulaşılması konusunda atılacak adımları şöyle sıraladı:

“- Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak.

– Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.

– Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.

– Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.

– OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız.

– Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica