Sağlık

Çalışanların Gözü Kulağı Promosyonda İken Birilerinin Derdi Makam!..

Çalışanların Gözü Kulağı Promosyonda İken Birilerinin Derdi Makam!..

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, çalışanların merakla kurumlarda yapılan ve yapılması beklenen banka promosyon anlaşmalarının sonuca bağlanması gerektiğini vurguladı – akarhaber

PROMOSYONLARIN GÜNCELLENMESİ ELZEM

Çeker, “Çalışanların gözü kulağı banka promosyon anlaşmalarında, ama birilerinin ise derdi makamı korumakta. Çalışanların merakla kurumlarda yapılan ve yapılması beklenen banka promosyon anlaşmalarının sonuca bağlanması gerek. Enflasyon artışları ve maaş düzenlemeleri sonucunda banka promosyonlarının da güncellenmesi elzem oldu. Bu konuda ilimizde resmi yazımız sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü promosyon ihalesini gerçekleştirdi. Yaklaşık 1200 personelin görev yaptığı kurumda kurum amiri hızlı karar alıp ihaleye çıkmaları nedeniyle Aile Sosyal Politikalar İl Müdürünü tebrik ederiz” dedi.

ÇALIŞANLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK BİR RAKAM

Çeker, “Sendika olarak çalışanların lehine olan her uygulamanın yanında oluruz. Çalışanların aleyhine yapılan her uygulamanın da karşısında oluruz. Banka promosyonları ile ilgili olarak iş kolumuzda bulunan Sağlık Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gerekli yazışmaları aylar önce yaptık. Bizim idarecilerden tek isteğimiz banka promosyon ihalelerini gerçekleştirirken çalışanın lehine davranmalarını istiyoruz” diyen Başkan Çeker, “26 Ekim 2022 tarihinde yapılan ihalede bankalar yeterli teklif vermediği için promosyon ihalesi iptal edilmiştir. Kocaeli Üniversitesinde görevli 5 Bin 651 çalışanın maaşlarının Banka üzerinden ödenmesi için 9 Kasım Çarşamba günü Saat 11.00 da ikinci ihale yapılacaktır. Temennimiz odur ki, ihalede ortaya çıkacak rakam çalışanların yüzünü güldürecek bir rakam olur” dedi.

MEMNUNİYET VERİCİ

Açıklamalarını sürdüren Çeker, “Çalışanların Türk Sağlık Sen’e yüklemiş olduğu sorumluluk gereği 9.10.2019 tarihinde Kurum ile bankanın yapmış olduğu promosyon sözleşmesinin günümüz şartları çerçevesinde yeniden revize edilmesi için Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne 15 Ağustos 2022 Tarihinde resmi baş vurumuzu yaptık. Yapmış olduğumuz başvuruya istinaden Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü 16 Ağustos 2022 Tarihinde Ziraat bankasına promosyon sözleşmesinin revize edilmesi için baş vuru yapmıştır. Resmi başvurumuzun akabinde promosyon sözleşmesinin revize edilmesi veya gerek görülürse fesih edilmesi için kurumun gerekli girişimleri başlatması memnuniyet vericidir” dedi.

BANKA MAAŞ PROMOSYON İHALESİ 41 BİN 500 TL

Şube Başkanı Çeker; “Diğer illerde yapılan promosyon ihalelerinde göz attığımızda Anadolu Üniversitesi’nde 5 bin 500 çalışanı ilgilendiren banka maaş promosyon ihalesi 41 bin 500 TL’lik ücret ile sona erdi., Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi 6 Bin 22 personeli ilgilendiren ihalede 3 yıl için 41 bin 500 lira. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 3 bin 400 personeli ilgilendiren ihalede 3 Yıl için, 31 bin 100 TL’lik teklif verildi. Gaziantep Üniversitesinde 5 bin 172 personeli ilgilendiren ihalede 4 yıl için, 35 bin lira. Şanlıurfa Harran Üniversitesinde 3 Bin 77 personel ilgilendiren ihalede 3 yıl için, 37 bin 250 lira. Celal Bayar Üniversitesinde 4 bin 277 personeli ilgilendiren ihalede 25 bin lira. Yeşilyurt Belediyesinde görev yapan bin 30 personeli ilgilendiren maaş promosyon ihalesi 27 Bin 50 TL ile sonuçlandırıldı. Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı için personeli için 25 bin TL’lik promosyon imza attı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 2516 personel için 33 bin TL’lik ödeme yapılacak. Yine Altınova Belediyesi’nde çalışan 46 personele 18 bin 200 TL’lik teklif verildi” dedi.

SINIFTA KALMIŞTIR

Çeker; “Yukarıda saydığımız promosyon ihale sonuçları ortada. Kocaeli gibi metropol bir şehirde ve bu denli personel sayısının yüksek olduğu kurum için banka promosyon ihalesinde düşük teklif verilmesi gerçekten çok düşündürücüdür. Sanayinin başkenti olan Kocaeli’de kamu kurumlarında çalışan personel sayısının bu kadar yüksek olmasına karşın banka promosyon anlaşmaları noktasında sınıfta kalınmıştır. Bankalar ücret ödemelerinin kendileri aracılığıyla yapılması karşılığında işverenlere veya ücretlilere ödedikleri promosyonlar, bankaların olağan faaliyetlerini yürütebilmek amacıyla yaptıkları giderler kapsamında olup bankalar bu tutarları kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/1’inci maddesine göre ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 8’inci maddesine göre genel gider olarak indirim konusu yapabilmektedirler. Dolayısıyla bankaların kazançlarını arttırmak, diğer bankalarla rekabet edilebilir seviyeye gelebilmek için ödedikleri promosyonların gider yazmalarında engel yoktur” dedi.

FEDAKÂRLIK YAPMIŞLARDIR

Başkan Çeker, “Dolayısı ile bankalar personel maaşlarının ödenmesi için yapmış oldukları sözleşmeler gereği Promosyon adı altında kurum çalışanlarına ödemiş oldukları ekonomik değeri vergiden düşmektedirler. Sağlık çalışanlarımız panda mi süresince ölüm ile hayat çizgisi arasında her vatandaşımıza sağlık hizmeti vermiştir. Salgınla ilgili yapılan mücadelede en ön saflarda yer almış. Aylarca evlerine gidemeden yurtlarda ve kurumun misafirhanelerinde kalarak ailesinden ve çocuklarından uzak kalmışlar ve fedakârlık yapmışlardır” dedi.

ŞİMDİ SIRA BANKALARDA

Şube Başkanı Çeker; “Şimdi sıra bankalardadır. Bankalar sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde fedakarca çalışmalarını göz önünde bulundurarak sağlık çalışanlarına ödenecek olan promosyon ödemelerinde bankalar bonkör davranmalıdır. Gerek kamu kurumları yöneticileri, gerekse banka yöneticilerinin iş bilmezliklerinden çalışanlar mağdur edilmektedir. Kamu kurumundaki yöneticilerin makamlarını korumak veya bir üst makama çıkabilmek için gösterdikleri çabayı biraz da gözü kulağı banka promosyon ihalesinin sonucunda olan çalışanlara doğru çevirmeleri gerekir. Ekonomik krizin her gecen gün derinleştiği, mutfaktaki yangının büyüdüğü bir süreçte promosyon sözleşmelerinin revize edilmesi, revize edilemiyorsa fesih edilerek yeniden ihale yapıldığı takdirde biraz olsun çalışanın ekonomisine katkı sunacak olan promosyon sözleşmesini fesih etme yetkisi olan kurum amiri bu zamana kadar neden sözleşmeyi fesih etmedi?” dedi.

SÖZLEŞMEYİ MALUM SENDİKALAR MI İMZALAYACAK

Çeker; “Daha önce banka ile yapılan görüşmelerde sözleşmenin 1+2 = 3 yıl uzatılması karşılığında banka, kuruma ne kadar promosyon ücreti önerdi.? Önerilen ücreti çalışanlar ile neden paylaşmadınız.? Kurum amirini ve promosyon ihalesi komisyon başkanını uyarıyoruz. Kanun ve yönetmenliklere uyun. Kurum kimsenin özel mülkü değildir. Kurum amiri yetkisini malum sendikalara mı devretti de malum sendika kurum yetkilileri yerine bankalar ile görüşmeler yapıyor, ihale sonucunda Kocaeli Üniversitesi yerine banka ile sözleşmeyi malum sendikalar mı imzalayacak? Çalışanlar merak etmektedir” dedi.

KENDİNİZE SUÇ ORTAĞI MI ARIYORSUNUZ?

Şube Başkanı Çeker; “Yetkililerden açıklama beklenmektedir. Malum sendikalar ile birlikte tiyatro oynamayı bırakın. Sendikaların ihale komisyonunda olması hakkında bir düzenleme olmadığı halde, İptal edilen ihalede hangi kanun yönetmenlik ve genelge çerçevesinde malum sendikalara ihale masasında neden ve niçin yer verdiniz? Yoksa kendinize suç ortağı mı arıyorsunuz? Sağlık çalışanları kurum amirinden ve ihale komisyon başkanından açıklama beklemektedir. Ekonomik koşulların her geçen gün kötüye gitmesi nedeniyle yöneticileri bir kez daha banka promosyon ihaleleri ile ilgili uyarıyoruz” dedi.

YÖNETENLERİ BİR NEVİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEKTİR

Çeker; “Kocaeli Üniversitesi personel için yapılan promosyon ihalesinde 18 bin 100 TL teklif verilmesi de Kocaeli’nin çok önemli bir değeri olan üniversitemize ve kurumu yönetenleri bir nevi küçük düşürmektir. Makam sahibi olanların koltuklarına güç vermesinin zamanı geldi de geçiyor bile. En azından görevden ayrılırken, çalışanların yüzlerini güldürerek ayrılmanız gelecek için de iyi olur diye düşünüyorum. Son uyarıda bu kurumu yönetenlere, makam için harcadığınız enerjinin 10 da 1’ini buraya harcasanız sorunlar ortadan kalkar” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica