Genel

Çekya da skandal bir kararla Salih Müslim serbest bırakıldı

Çekya da skandal bir kararla Salih Müslim serbest bırakıldı Müslim’in mahkemeye getirilirken ilk fotoğraflarını, Amerikan AP haber ajansı servis etti. Polis, mahkeme önünde geniş güvenlik önlemi alırken, az sayıda terör örgütü yandaşı gösteri düzenledi. Medya mensupları, mahkeme salonuna alınmadı. Çekya da skandal bir kararla Salih Müslim serbest bırakıldı detaylar haberimizde…

Çekya da skandal bir kararla Salih Müslim serbest bırakıldı

Çekya’nın başkenti Prag’da bugün TSİ 13:00’da Prag Şehir Mahkemesine çıkarılan terör örgütü PYD elebaşı Salih Müslim, serbest bırakıldı

Mahkeme sözcüsü Marketa Puci, “Sayın Müslim AB topraklarında kalacağına ve duruşmalara katılacağına söz verdi ve biz bunu kabul ediyoruz” dedi.

Müslim’in mahkemeye getirilirken ilk fotoğraflarını, Amerikan AP haber ajansı servis etti. Polis, mahkeme önünde geniş güvenlik önlemi alırken, az sayıda terör örgütü yandaşı gösteri düzenledi. Medya mensupları, mahkeme salonuna alınmadı.

Ankara, İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesinde 4 milyon liralık ödülle kırmızı kategoride yer alan Müslim’in geçici olarak tutuklanmasını ve Türkiye’ye iade edilmesini istiyor.

“Bu karardan memnun değiliz”

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Habertürk TV’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Salih Müslim şu anda serbest bırakıldı. İstediği yere gidebilir, herhangi bir kısıtlama yok”

Hiç beklemediğimiz bir karardı. Türkiye’de geçmiş yıllarda birçok terör eyleminde dahli bulunan Salih Müslim’in böyle serbest bırakılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu karardan memnun değiliz. Bu Avrupa suçluların iadesi sözleşmesine aykırı bir karar oldu. Maalesef Çek mahkemesi, ikili ilişkimize, müttefiklik ilişkimize ters bir karar almıştır. Bu kararın ikili ilişkilere olumsuz yansımaları olabilir.

Büyükelçilik olarak üzüntümüzü bildireceğiz. Bunun hukuka aykırı bir karar olduğunu, dostluk ilişkilerine, NATO müttefikliğine sığmayan bir karar olduğunu, bir anlamda teröre destek olmak olacağını muhataplarımıza bildireceğiz.”

“Gün, NATO müttefikimiz Çekya’nın imtihan günüdür”

Bugün partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Hakkında kırmızı bülten çıkardığımız PKK/PYD elebaşlarından Salih Müslim, 24 Şubat’ta Çek Cumhuriyeti’nde gözaltına alındı. Bu teröristin iadesi için gerekli çalışmaları başlattık. İçişleri, Dışişleri, Adalet bakanlıklarımız konuyu yakından takip ediyor. Gün, NATO müttefikimiz Çekya’nın imtihan günüdür. Umarım Çekya terörle mücadelede hassasiyeti görür ve gerekli dayanışma ile bu teröristi bize iade eder” ifadesini kullanmıştı.

“Herhangi bir takas teklifi söz konusu değil”

TBMM’de gazetecilere konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Müslim için 16-40 gün arasında geçici tutuklama kararı alınmasını beklediklerini söylemişti. Çekya vatandaşı teröristlerle Salih Müslim’in takas edileceğine yönelik yalan haberler hakkında da konuşan Gül, “Herhangi bir takas teklifi söz konusu değil” ifadesini kullanmıştı.

PYD/PKK’nın elebaşlarından Salih Müslim’ün ismi, İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesinde 4 milyon liralık ödülle kırmızı kategoride yer alıyor.

Salih Müslim hakkında dün başka bir yakalama kararı daha verildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Çukurambar’daki vergi dairesinde birkaç hafta önce gerçekleştirilen patlamaya ilişkin soruşturmada, PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim hakkında dün yakalama kararı çıkarmıştı. Başsavcılık, kararı iade talepnamesine eklenilmesi için Adalet Bakanlığı’na göndermişti. Daha önce de Merasim Sokak ve Güvenpark patlaması ile ilgili hakkında yakalama kararları verilmişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica