Siyaset

CHP 6 olan Büyükşehir sayısını 11’e çıkardı

CHP 6 olan Büyükşehir sayısını 11’e çıkardı CHP bu seçimde İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Adana‘yı da aldı. Ak Parti ise 2014’te 18, 31 Mart seçiminde ise 15 büyükşehirde kazandı. detaylar haberimizde…

CHP 6 olan Büyükşehir sayısını 11’e çıkardı

30 büyükşehir den 15’ini Ak Parti, 11’ini CHP, 3’ünü HDP, 1’ini MHP kazandı. 2014 seçimlerinde CHP 6 büyükşehir kazanmıştı.

Toplam seçmenin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan 30 büyükşehirin 14’ünü muhalefet partileri, 1’ini iktidar ortağı muhalefet MHP, 15’ini Ak Parti kazandı. 2014 yerel seçiminde Ak Parti 30 büyükşehirden 18’ini kazanmıştı. CHP 6, MHP 3, BDP 3 büyükşehir kazanmıştı. Büyükşehirlerdeki Ak Parti üstünlüğü 16 Nisan 2017 referandumunda değişmişti.

17 büyükşehir ‘hayır’ demişti

Referandumda “Hayır” oylarının önde çıktığı büyükşehirler şunlar olmuştu: “İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İzmir, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Tekirdağ ve Van.” 16 Nisan referandumu ile Ankara ve İstanbul’da 2002’den bu yana ilk kez Ak Parti’nin tercihi birinci çıkmamıştı. İstanbul’un en büyük seçmen sayısına sahip iki ilçesi Küçükçekmece ve Esenyurt’un yanı sıra Eyüp ve Üsküdar da ‘Hayır’ oyu daha fazla çıkmıştı.

16 Nisan seçimlerinde “Evet”in önde çıktığı 13 büyükşehir işe şunlardı: “Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Urfa ve Trabzon.”

31 Mart seçimlerinde çıkan tablo ise şöyle:

Ak Parti: Bursa, Balıkesir, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Denizli, Urfa ve Trabzon.

CHP: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla, Tekirdağ.

HDP: Diyarbakır, Mardin, Van.

MHP: Manisa.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica