Siyaset

CHP 81 ilde OHAL uygulamasına karşı ortak basın açıklaması yapacak

CHP 81 ilde OHAL uygulamasına karşı ortak basın açıklaması yapacak Bugün saat 11.30’da eşzamanlı olarak ortak yapılacak açıklamada, OHAL’in muhaliflerle mücadele amacıyla kullanıldığına dikkat çekilmesi ve KHK’lerin toplumun tüm kesimlerine yönelik bir silah olarak kullanıldığını vurgulanması istendi. CHP 81 ilde OHAL uygulamasına karşı ortak basın açıklaması yapacak detaylar haberimizde…

CHP 81 ilde OHAL uygulamasına karşı ortak basın açıklaması yapacak

Bugün saat 11.30’da eşzamanlı olacak

CHP yönetimi 81 ilde 6. kez uzatılacak OHAL’i protesto kararı aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl talimatıyla illere gönderilen genelgede bugün saat 11.30’da eşzamanlı olarak OHAL’in kaldırılması talep edilerek 15 Ocak’ta Ankara’da düzenlenecek OHAL’de Yeter Forumu’na da çağrı yapılacak.

CHP 81 İl’de sokakta

CHP yönetimi 15 Temmuz’un ardından Bakanlar Kurulu’nda; 6. kez uzatılması kararı alınan OHAL dönemi için Türkiye genelinde sokağa çıkma kararı aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba imzasıyla; 81 il başkanlığına gönderilen genelge ile 81 ilde kent meydanlarında ortak açıklama yapılması talimatı verildi. Bugün saat 11.30’da eşzamanlı olarak ortak yapılacak açıklamada, OHAL’in muhaliflerle mücadele amacıyla kullanıldığına dikkat çekilmesi ve KHK’lerin toplumun tüm kesimlerine yönelik bir silah olarak kullanıldığını vurgulanması istendi.

“Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi çağrısı”

OHAL’e karşı olan sivil toplum örgütleri ve sendikalarla birlikte hareket edilecek açıklamada “OHAL’in kaldırılması; ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi çağrısı” yapılacak. Ayrıca 15 Ocak’ta Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenecek “OHAL’de Yeter Forumu” çağrısı da yapılacak.

Olağanlaşan OHAL: KHK’ların Yasal Mevzuat Üzerindeki Etkileri” başlıklı rapor

Çoğunluğu OHAL’in ilan ediliş nedenleriyle ilişkili olmayan düzenlemelerin KHK’larla hayatımıza girdiğine dikkat çekilen raporu ise İsmet Akça, Süreyya Algül, Hülya Dinçer, Erhan Keleşoğlu ve Barış Alp Özden’in hazırladı. 170 sayfa olarak hazırlanan ve “Olağanlaşan OHAL: KHK’ların Yasal Mevzuat Üzerindeki Etkileri” başlıklı raporda tüm KHK’ların incelendiği belirtildi. Mevcut durumun insan hakları, parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğünün üzerinde ciddi tehdit yarattığına dikkat çekildi. Raporda ayrıca Milli savunma, iç güvenlik, yargı ve personel rejimi, ekonomi ve sosyal güvenlikten idari yapı, eğitim ve sağlık gisi birçok alanda devlet-toplum ilişkilerini yeniden yapılandırmayı amaçlayan KHK’ların OHAL’in ilan ediliş nedenleriyle ilişkili olmadığı değerlendirmeleri yer aldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica