RaporlarSiyaset

CHP belediyelerinde asgari ücret net 2200 lira olacak

CHP belediyelerinde asgari ücret net 2200 lira olacak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM Genel Kurulu’nda 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifi üzerine yaptığı konuşmada 1 Ocak 2019’dan itibaren CHP‘li belediyelerin olduğu bütün yerlerde asgari ücretin net 2 bin 200 lira olacağını duyurdu. CHP belediyelerinde asgari ücret net 2200 lira olacak detaylar haberimizde…

CHP belediyelerinde asgari ücret net 2200 lira olacak

TBMM Genel Kurulu’nda bugün başlayan bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’ye sert eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu konuşmasının sonunda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren CHP‘nin elinde olan ve yeni kazanılacak bütün belediyelerde asgari ücretin net 2 bin 200 lira olacağını duyurdu.

Kılıçdaroğlu, ne zaman bütçe görüşmeleri olsa gelip kürsüden orta vadeli program ve orta vadeli mali plan üzerinde durduğunu belirterek; “Parlamento bir yasa çıkarmış, bunların ne zaman yayınlanacağı belli. Defalarca söylendi, her seferinde ‘İşte, şöyle oldu, böyle oldu’ diye bir sürü gerekçe buldular. Şimdi hiçbir gerekçe yok, nasıl olsa her şey bir kişiye bağlanmış vaziyette. Bütün bunlara rağmen orta vadeli program ve orta vadeli mali plan zamanında yayınlanmadı” dedi.

2019 bütçesinin önce hangi koşullarda hazırlandığına bakılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“2019 bütçesi, daha önceki bütçeler gibi belli koşullarda hazırlanmış değildir. İki temel alan var ki bütçenin hazırlanmasında, bu iki temel alana dikkat etmemiz gerekir. Birincisi şu, bu 2019 yılı Merkezi Hükümet Bütçesi bir ekonomik kriz döneminde hazırlanmıştır ve ekonomik krizin önümüzdeki süreçte daha da derinleşmesi beklenmektedir. İkincisiyse, bu bütçe demokratik bir ortamda değil bir darbe döneminde, bir sivil darbe döneminde hazırlanmıştır. Dolayısıyla bu bütçenin bu çerçevede dikkate alınıp değerlendirilmesi lazım.”

“Saray’ın beslemelerinden hayır gelmez”

AKP milletvekillerine seslenerek; “Köprü yapıyorlar. Kaça yapıldığını biliyor musunuz? Bilemezsiniz. Yol yapıyorlar. Kaça yaptığını biliyor musunuz? Bilemezsiniz. Şehir hastaneleri yapıyorlar. Kaça yaptığını bilir misiniz? Bilemezsiniz. Havaalanı yaptılar. Kaça yapıldığını biliyormusunuz? Bilemezsiniz, söyleyemezler size, söylemezler size” diyen Kılıçdaroğlu; Saray’dan beslenenler olduğuna ve bunların ülkeye zarar verdiğini söyledi:

“Peki, onların parası kimin? Kim ödüyor onların parasını? O ‘garip gureba’ dediğiniz, sık sık dillendirdiğiniz o vatandaşların ödediği vergilerle ödeniyor. Vergiye gelince var, onlara gelince yok. Soramazsın. Bütün bu söylediklerimin faturalarının ne kadar şişirildiğini düşünebiliyor musunuz? 1 liralık malın bin liraya alındığını düşünebiliyormusunuz? Büyük avantajlar sağlandığını biliyor musunuz? Ya, vatandaşa diyorsun: ‘Dolar bozdur…’ Kardeşim, ihaleyi Türk lirasına çevir, geçişi Türk lirasına çevir, teminatı kaldır. ‘Hayır, olmaz…’ Neden?.. E, bunlar sarayın çevresinden, onların beslemeleri, sarayın beslemeleri. Sarayın beslemelerinden bu memlekete hayır gelmez arkadaşlar. Vallahi de billahi de hayır gelmez.

“Asgari ücretin altında maaş alan 1 milyon 800 bin kişi var”

“2019 bütçesi toplumun hangi sorunlarına çözüm üretiyor veya üretecek? Öyle ya, bir ekonomik kriz var. Kriz önümüzdeki süreçte derinleşecek, peki krizin faturasını kim ödeyecek? Bütçe, krizin faturasını kimin ödeyeceğini gösteren temel bir belgedir. Bakıyoruz bütçeye, asgari ücretin altında ücret alan -asgari ücret demiyorum- ya da geliri olan 1 milyon 800 bin kişi var. 1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında ücret alıyor ve bunlar ailelerini geçindiriyorlar, bunlar elektrik parası, doğalgaz parası,okul masrafı vesaireyi karşılıyorlar. Bu bütçe 1 milyon 800 bin kişinin yarasına merhem olacak bir hüküm içeriyor mu? Hayır.”

“Geçiyorum, asgari ücretliler yani altı ayda bin 603 lirayla geçinmek zorunda olan asgari ücretliler. Asgari ücretlilerle ilgili ki bunların sayısı da 6 milyon 700 bin kişinin, asgari ücretlinin yarasına merhem olacak bir düzenleme var mı? O da yok. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. İşsiz adam kendisini, çoluk çocuğunu geçindirmek için bir noktaya gelir ki her yola başvurur. İşsizlikle mücadele etmek iktidarın, muhalefetin değil, aslında hepimizin ortak görevi olması gerekir” dedi.

Konuşma esnasında iki fotoğraf gösteren Kılıçdaroğlu, fotoğrafların ikisinin de Kilis’te çekildiğini ve Türkiye İş Kurumu’nun belli bir süre bir yıldan daha az çalıştırmak için işçi aradığını, insanların da onun için kuyrukta olduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu, “Kadınlar ayrı kuyrukta, erkekler ayrı kuyrukta. 16 yıldır Türkiye’nin geldiği nokta budur” dedi.

“Bu darbe bütçesidir”

Bütçenin işsizlik sorununa çözüm üretmediğini, emekliye, çiftçiye, esnafa, borçlu vatandaşlara, emeklilikte yaşa takılanlara hiçbir şey getirmediğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bu bütçe, az önce de söyledim, siyasi açıdan da bir darbe bütçesidir; normal zamanlarda gelen bir bütçe değildir; toplumun baskılandığı dönemde gelen bir bütçedir. Hiç kimse korkudan sesini çıkaramıyor, hiç kimse. Ben darbe bütçesidir dediğim zaman ‘hangi darbe’ diye belki sorarsınız. 20 Temmuz darbesinden sonra gelen bütçedir.”

“Kaşıkçı’nın katillerini neden bıraktınız”

Cemal Kaşıkçı‘nın 2 Ekim’de öldürüldüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, katillerin aynı gün özel uçakla gittiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan bana diyor ki; ‘Almanya’ya gittin, Viyana’ya gittin ne konuştun çık anlat.’ Hepinizin önünde namus sözü veriyorum. Ben Almanya’da, Viyana’da, Kıbrıs’ta neleri konuştuğumu bu kürsüde anlatacağım ama bir şartla. Erdoğan bu katilleri hangi gerekçeyle serbest bıraktı çıkıp anlatsın. MİT Müsteşarı ABD’ye gitti bilgi vermeye. MİT Müsteşarı parlamentoya gelip komisyona bilgi verdi mi? Dünyanın bildiğini bizden niye saklıyorlar?” şeklinde konuştu.

Asgari Ücret 2200 Lira…

1 Ocak 2019’dan itibaren CHP belediyelerinde asgari ücret net 2200 lira olacak diyen Kılıçdaroğlu,“Ben bunun garantisini veriyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“1 Ocak 2019’dan itibaren CHP belediyelerinde asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak. Arkasında da duracağız. Daha önce bin 500 lira olacak dedik ve bin 500 lira oldu. Bizim belediyelerde ve kazanacağımız belediyelerde asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak, bu birinci öngörümüz. İkinci öngörümüz şu bize ait olmayan ve kazanacağımız belediyelerde hiç kimsenin işine son vermeyeceğiz. Kul hakkı yemeyeceğiz. Biz asgari ücreti bu kürsüden ilan ediyoruz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica