Genel

CHP heyeti TBB Başkanını makamında ziyaret etti

CHP heyeti TBB Başkanını makamında ziyaret etti CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin pozisyonunu, duruşunu, haklarını Anayasa güvence altına almıştır. Keyfi olarak bu anayasal güvenceyi yok sayıp, ’ben dedim oldu’ anlayışı ile düzenleme yapamazsınız.” dedi. CHP heyeti TBB Başkanını makamında ziyaret etti detaylar haberimizde…

CHP heyeti TBB Başkanını makamında ziyaret etti

CHP heyeti TTB merkezinde…

Tezcan, beraberindeki Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Başkanı Uğur Bayraktutan, Milletvekilleri Murat Emir ve Tufan Köse ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti.

Feyzioğlu, Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini iletti

TBB Genel Merkezi’nde basına kapalı yapılan görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Tezcan, dün bir operasyon geçiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için yoğun geçmiş olsun dilekleri aldıklarını belirterek, teşekkür etti.

“Tek adam rejimleri demokrasiye ve hukuka ciddi problem çıkarır”

Türkiye’de demokrasinin, hukuk devletinin yerleşmesinin her şeyin üzerinde olduğunu vurgulayan Tezcan, “Tarihte ve dünyanın her yerinde tek adam rejimleri demokrasiye ve hukuka ciddi problem çıkaran rejimlerdir.” dedi.

“Gücü tek elde toplamak isteyen bir anlayışın ürünü”

Demokratik kitle örgütleri, meslek kuruluşlarına dönük sistematik bir saldırı olduğunu savunan Tezcan, bunun gücü tek elde toplamak isteyen bir anlayışın ürünü olduğunu söyledi. Bunun kimseye bir faydası olmayacağını ifade eden Tezcan, şöyle konuştu:

“Anlamsız isim tartışması…”

“Bunun iktidara da faydası yok. Demokrasiyi ortadan kaldıran rejimlerde, kaldıranlar da sonradan bunun zararını görmüşlerdir. Anlamsız isim tartışması ile başlayan bu sürecin, bir süre sonra aslında bu kuruluşların etkin olarak faaliyet göstermesini yok etmeyi amaçlayan bir süreç olduğu ortaya çıktı. TBB’nin adındaki ’Türkiye’ isminden rahatsızlığın ifade edilmesi, TTB’nin adındaki ’Türk’ isminden rahatsızlık ifade edilmesi anlaşılabilir bir şey değildir.”

“Ben dedim oldu anlayışı ile düzenleme yapamazsınız”

“TBB hiçbir tabelasından ’Türkiye’ sözünü indirmedi hatta tabelalardan ’TC’ isminin silinmesine en fazla tepki gösteren kuruluşların başında geliyor. Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin pozisyonunu, duruşunu, haklarını Anayasa güvence altına almıştır. Keyfi olarak bu anayasal güvenceyi yok sayıp, ’ben dedim oldu’ anlayışı ile düzenleme yapamazsınız. Bütün meslek örgütlerine yönelik yukarıdan dizayn etme anlayışını kabul etmiyoruz.”

“Bize düşen her türlü desteği vereceğiz”

TBB’nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşmede bulunmasının sevindirici olduğunu aktaran Tezcan, “Diyalog hatta iş birliği kapısının açık tutulması ve böyle bir süreçte meslek örgütleriyle sürekli görüşme içerisinde sorunun, sorun yaratmadan çözülmesinin bizim için de sevindirici olacağını ifade etmek istiyorum. Bize düşen her türlü desteği vereceğimizi aktarmak istiyorum.” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica