Siyaset

CHP’li Özel’den Atatürk’e lanet okuyan imama suç duyurusu

CHP’li Özel’den Atatürk’e lanet okuyan imama suç duyurusu … CHP’li Özgür Özel, Ayasofya’da Atatürk’e skandal sözler söyleyen Yıldırım Beyazıt Camii imamı Mustafa Demirkan’dan şikayetçi oldu. detaylar haberimizde…

CHP’li Özel’den Atatürk’e lanet okuyan imama suç duyurusu

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Ayasofya Camii’nde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu bir etkinlikte, Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuyan eski Yıldırım Beyazıt Camii imamı Mustafa Demirkan’dan şikayetçi oldu.

CHP’li Özel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu şikayet dilekçesinde, 28 Mayıs günü Ayasofya Camii’nde gerçekleşen etkinlikte İmam Mustafa Demirkan’ın, “’Bu ve bu gibi mabedlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir… Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma…” ifadesini kullandığını anımsattı.

KAMU DAVASI AÇILMALI

Özel, “Demirkan’ın bu ifadeleriyle Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ettiği basına yansımıştır. Şüphelinin vaazı medya organlarında geniş yer bulmuş olup ekte buna ilişkin haberler sunuludur” ifadesini kullanırken, Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasına ilişkin kararda Cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk ve Bakanlar Kurulu üyelerinin imzası bulunduğunu kaydetti. Dilekçede, “Şüphelinin vaazında Ayasofya’nın müzeye dönüştürüldüğü dönemi anımsattıktan hemen sonra ‘Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir…’ demek suretiyle ilgili kararı alanlara ‘Zalim ve kafir’ şeklinde yakıştırma yapmak suretiyle şeref ve haysiyetlerine saldırıda bulunduğu izahtan varestedir. Şüphelinin vaazı yurttaş tarafından da bu şekilde anlaşılmış ve kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştır. İzah edilen nedenle, 5816 sayılı kanunun ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ hükmü doğrultusunda şüphelinin cezalandırılması için kamu davası açılması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica