Sağlık

Cilt kanseri teşhisinde yapay zeka insandan daha başarılı

Cilt kanseri teşhisinde yapay zeka insandan daha başarılı Kıvrımsal Sinir Ağları (CNN) isimli teknoloji cilt kanseri teşhisinde doktorlardan daha başarılı. Ancak makinelerin cilt doktorlarının yerini alması değil yardımcı olması öngörülüyor… Cilt kanseri teşhisinde yapay zeka insandan daha başarılı detaylar haberimizde…

Cilt kanseri teşhisinde yapay zeka insandan daha başarılı

Yapılan bir araştırma deri kanserinin teşhisi aşamasında bilgisayar teknolojisinin insana göre daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Alman, Amerikalı ve Fransızlardan oluşan araştırma ekibi, iyi huylular arasından zararlı deri lezyonlarını ayırt edebilmesi için, bir yapay zeka sistemine 100 binden fazla görsel gösterdi.

Dermatologlardan daha iyi performans gösteriyor

Bir derin öğrenme sistemi olan Kıvrımsal Sinir Ağları (CNN) ile 17 ülkeden toplam 58 dermatolojist karşılıklı olarak teste tabi tutularak, insan ve makineye, iyi huylu ve kötü huylu cilt lezyon örneklerini teşhis etmesi söylendi. Deneye giren cilt doktorlarının yarıdan fazlası uzman konumunda, kalan yüzde 50’lik bölüm ise beş yıl veya altında tecrübeye sahip dermatolojistlerden oluşturuldu. Yapılan karşılaştırma sonrası, “CNN teknolojisinin dermatolojistlerin çoğundan daha iyi performans gösterdiği” sonucunu açıklandı.

“CNN yüzde 95 oranında doğru teşhis oranına ulaştı”

Annals of Oncology isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın detaylı sonuçlarına göre, cilt doktorları deri kanserini yüzde 86.6 oranında teşhis ederken, CNN yüzde 95 oranında doğru teşhis oranına ulaştı. Araştırma ekibinde yer alan Heidelberg Üniversitesi’nden Holger Haenssle, yaptığı açıklamada, “CNN melanomaları daha az gözden kaçırdı. Bu da cilt doktorlarından daha yüksek bir hassasiyeti olduğu anlamına geliyor” dedi. Haenssle, CNN’in yanlış deri kanseri tanısı konusunda da cilt doktorlarından daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

“Her yıl 232 bin yeni deri kanseri vakasında 55 bin insan hayatını kaybediyor”

Araştırmada, cilt doktorlarının teşhislerindeki isabet oranının, hasta ve lezyonları hakkında daha fazla bilgi elde etmeleri ile doğru orantılı olarak arttığı da tespit edildi. Deneyi yürüten ekip, yapay zekanın deri kanseri teşhisinde daha hızlı ve kullanışlı bir araç olduğu görüşünü açıkladı. Ancak makinelerin cilt doktorların yerini alacağı değil yardımcı olarak işlev göreceği değerlendiriliyor. Her yıl 232 bin yeni deri kanseri vakasında 55 bin insan hayatını kaybediyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica