Sağlık

Çin, Covid-19’u tespit eden maske geliştirdi

Çin, Covid-19’u tespit eden maske geliştirdi

Çinli araştırmacılar tarafından geliştirilen maske, içine yerleştirilen sensörler 10 dakika içinde ortamda koronavirüs ya da H5N1 ve H1N1 influenza virüsünü tespit edebiliyor

Shanghai’daki Tongji Üniversitesi’nde çalışan altı araştırmacı havadaki Covid-19’u tespit eden maske geliştirdiklerini duyurdu. Matter’da yayımlanan bilimsel çalışmada, maskenin içine yerleştirilen sensörler 10 dakika içinde ortamda koronavirüs ya da H5N1 ve H1N1 influenza virüsü olup olmadığını tespit ediyor ve kablosuz bir şekilde bağlandığı telefon gibi araçlara anında uyarı gönderdiği bildirildi.

BBC’de yer alan habere göre; Şarj edilebilir lityum pille çalışan bu maske için yapılan çalışmalarda, kapalı alanda konuşma ya da öksürme simülasyonlarıyla patojenlerin püskürtüldüğü testler gerçekleştirildi.

Maskedeki sensörlerin çok düşük seviyede viral protein içeren likide ya da gazı dahi tespit edebildiği belirtildi. Maske riskin yüksek olduğu kapalı alanlarda daha hassas şekilde çalışıyor.

Tongji Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan Yin Fang, hali hazırda maskenin virüslerin yayılma riskini düşürdüğünü, bu nedenle havadaki virüsü tespit ederek kullanıcıyı uyaran bir maske üretmek istediklerini belirtiyor.

Ürün ücretine dair bir tahminde ise bulunulmadı. Koronavirüs pandemisiyle maske kullanımı yaygınlaşmıştı. Ancak pek çok ülkede kapalı alanlarda ve toplu taşımada dahi maske zorunluluğu kalktı. Fakat halen sıkı bir sıfır Covid politikasına devam eden Çin gibi ülkeler için maske kullanımı yaygınlığını koruyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica