İGF

Çocukları yaz enfeksiyonuna karşı korumada aileler örnek olmalı


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Eraslan Pınarcı, yaz aylarında çocuklarda en sık en görülen enfeksiyon hastalıklarının başında mide-bağırsak enfeksiyonlarının geldiğine dikkat çekti.

İSTANBUL (İGFA) – Mide-bağırsak enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmaların çoğu vücuda ağız yoluyla girdikleri için çocukların el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken uzmanlar, ebeveynler olarak bu konuda örnek olunması gerektiğini söyledi.
AÇIKTA SATILAN YİYECEKLERE DİKKAT
Acıbadem Taksim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Eraslan Pınarcı, yaz aylarında gıdaları muhafaza etmenin güçleştiğini ifade ederek, bu nedenle hijyeninden emin olmadığımız açıkta satılan yiyeceklerin de tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Uzm. Dr. Eraslan Pınarcı, yaz mevsiminde en sık görülen enfeksiyon hastalığından çocukları korumanın yollarıyla ile ilgili önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.
HAVUZ VE DENİZ SONRASI KULAKLAR İYİ TEMİZLENMELİ
Özellikle kirli havuz sularından kaynaklanan dış kulak yolu enfeksiyona bağlı olarak; ağrı, kaşıntı, akıntı ve pis kokuyla kendini gösterdiğini belirten Dr. Eraslan Pınarcı, havuz bakımının düzenli yapıldığından, suyunun temiz ve klorlanmış olduğundan emin olunması gerektiği, neme maruz kalmaması için havuz veya deniz sonrasında kulağını temiz havluyla kurulanması gerektiğini söyledi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica