İGF

Çocukların oyuncağı popit sabretmeyi öğretiyor

Son günlerde çocukların ilgi gösterdiği popit oyuncağı gibi gruplar halinde oynanan oyunlar çocuğun gelişimine de katkı sağlıyor.

İSTANBUL (İGFA) – Popitin son zamanların en popüler oyuncaklarından biri haline geldi. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, bu tarz popüler oyuncaklara sahip olmak çocukların akran ilişkilerine dahil olabilmesi ve aynı dili konuşabilmelerine vesile olduğunu söyledi.

Bir diğer katkısının grup aktiviteleri, grup oyunları çocukların gelişimini her zaman desteklediğini belirten Aydoğdu, “Çocuk grup içerisinde uygun tepkiyi geliştirebilmeyi, kendisini dahil edebilmeyi, sırasını bekleyebilmeyi ve rekabet duygusunu, bu rekabet duygusunun sonunda kazandığı zaman veya yenildiği zamanda duruma uygun tepkiyi geliştirmeyi öğrenecektir” dedi.

Bu tip oyunların sabretmeyi öğretme açısından etkili olabileceğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Aydoğdu, popitin çocuğa sırasını beklemeyi öğrettiğini, çocuğun yalnız kalma kapasitesi, kendi kendine oyun kurabilme ve oynayabilme becerilerinin önemli olduğu kadar grup içerisindeki tutum ve davranışları da önemli olduğu için popit ve grupla oynanan diğer birçok oyunun çocuklara sabretmeyi öğrettiğini söyledi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica