Genel

Coronavirüs belası ‘Hayalet şehirler’ yaratmayı başardı

Coronavirüs belası ‘Hayalet şehirler’ yaratmayı başardı … Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en riskli şehirlerden biri olduğunu beyan ettiği Kocaeli’nin İzmit ilçesi inanılmaz bir sessizliğe büründü. detaylar haberimizde…

Coronavirüs belası ‘Hayalet şehirler’ yaratmayı başardı

İzmit’ten son görüntüler…

Coronavirüs illeti nedeniyle Türkiye, hayalet şehirlerin ülkesi oldu adeta…

Ufuk Bagan (Hür Kocaeli) İzmit- Geçtiğimiz yıl Aralık ayı sonunda Çin’in Wuhan kentinden yayıldığı iddia edilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını her kenti olduğu gibi, “Marka Şehir” İzmit’i de esir aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en riskli şehirlerden biri olduğunu beyan ettiği Kocaeli’nin İzmit ilçesi inanılmaz bir sessizliğe büründü. Sağlık Bakanlığının ve Kocaeli Valiliğinin uyarılarını dikkate alan İzmit halkı, deyim yerindeyse kurallara harfiyen uymakta. D-100 karayolunda yine bir yoğun araç trafiği görülmesine karşın İzmit şehir içi sokakları ıssız bir kasaba görüntüsü vermeye devam ediyor.

Servis araçları nerede?

Sizlerin haber alma özgürlüğünü ön planda tutarak bugün de cadde ve sokaklardan birtakım fotoğraflar çektik. Tarih 31 Mart 2020. Fotoğraf turumuza Serdar Mahallesinde eğitim kurumlarının olduğu yerden başladık. Şehirlerarası yolculuk yapacakların servislerinin bulunduğu alanda bir tek servis aracı göremedik.

Fevziye Parkı ve Yürüyüş yolu

Gezimiz şehir içinde devan ediyor. Her zaman kalabalık insan yığınlarının bulunduğu Fevziye Parkı ve çevresiyle birlikte Yürüyüş Yolu da aynı sessizliğe bürünmüştü. Biraz daha ilerledik. Banka önünde işlem yaptırmak isteyenler ile vergi dairesi önünde birer metre aralıklarla sıra bekleyen yurttaşlar.

Kent Meydanı önünde güvenlik önlemi

Yeni Cuma Camii Parkı hiç de alışık görüntüler vermedi objektiflerimize. Kocaeli Kent Meydanı Batı giriş yönündeyse güvenlik güçleri gerekli önlemleri almış. Kent Meydanı öksüz kalmış gibi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Binası’nın güney yönünde bulunan ücretsiz otoparka da yarı yarıya boştu.

Görüntüler, tedbir anlamında sevindirici

Hiç alışık olmadığımız, “Marka Kent” İzmit’i belki 70 yıl geriye götüren manzara içimizi burksa da duyarlı yurttaşların “Evde Kal” çağrısına uymaları da bir o kadar sevindirici. Biz, sizler için sokaklardayız. Aman siz evde kalmaya devam edin.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica