Ekonomi

CSUN Enerji işçilerinin çığlığı devlet dahil muhatabını arıyor

CSUN Enerji işçilerinin çığlığı devlet dahil muhatabını arıyor Fabrika da ne bir iflas süreci ne de bir konkordato olmadığından tüm kapılar biz işçilere kapanmış durumda. Bizler de alacaklarımız için icra yaptık. Fakat bizden önce icra yapıldığı için ve de öncelik hakkımız olmadığı için biz de ümidimizi yitirdik. detaylar haberimizde…

CSUN Enerji işçilerinin çığlığı devlet dahil muhatabını arıyor

21.07.2018 tarihli gazetemizde “CSUN enerji fabrikası işçileri alamadıkları maaşlar için nöbette” başlığıyla direniş haberini yayımlamıştık.

Yaşanan süreç direnen işçiler adına hiçbir olumlu gelişme getirmedi. Ve kapitalizmin acımasız işleyişi ve ülkede yaşanan hukuk yozlaşması, işçilerin daha ağır ve zor koşullara sürüklenmesini beraberinde getirdi.

Biz her ne kadar oturduğumuz yerden haber yapmaya çalışsak da yaşayanlar kadar yaşananları ifade edecek doğru kelimeler bulamayabiliriz.

CSUN işçilerinin son durumu hakkında Birleşik metal-iş Gebze şubesine bağlı işyerinin işyeri temsilcisiyle görüştük.

CSUN İşyeri temsilcisi emekçi direnişçi işçi gazetemize şunları söyledi: “Merhabalar… Hoş geldiniz. Öncelikle bizlerin sorunlarına gazetenizin sayfasında yer açtığınız için teşekkür ederim. Ben CSUN enerji sendika temsilcilerinden emeğine sahip çıkmak için direnen bir emekçiyim. Sizlerinde bildiği gibi uzun bir süre fabrika da emeğimizin mücadelesini verdik. Epey bir zamandır fabrikaya gidip gelemiyoruz. CSUN patronu fabrikayı bir borç batağı içinde bırakıp gitti. Bizler de epey bir mağdur olduk. Biz o süreçte hakkımızı arayan eylemler yaparken bankalar ve serbest bölge müdürlüğü alacakları için icra takibi yapmışlar.

“Öncelik hakkımız olmadığı için alacaklarımızı icra yoluyla da alamayacağız”

Ama şu anda Fabrika da ne bir iflas süreci ne de bir konkordato olmadığından tüm kapılar biz işçilere kapanmış durumda. Bizler de alacaklarımız için icra işlemlerini başlattık ve yaptık. Fakat bizden önce icra yapıldığı için ve de öncelik hakkımız olmadığı için biz de bu yolla alacaklarımızı alma konusunda ümidimizi yitirmiş durumdayız. Tek beklentimiz şuan ücret garanti fonundan almayı beklediğimiz 3 aylık maaşlarımız. Onu bile almak kolay değilmiş meğer… Onu alabilmemiz için de fabrikada icra edebileceğimiz bir şey kalmaması gerekiyormuş. İşte bizde durum bu… Muhatap bulamıyoruz. Sizlerde olmasanız bizim sesimiz hiç duyulmayacak.”

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının ve ilgili birimlerinin hukuki süreçler dahil, çözüm konusunda; emeği ile evine ekmeğini götüren ve bugüne kadar götüremeyen işçilerin yanında olmalarını bekliyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica