İGF

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Tarım ihracatı cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Küresel üretim, tedarik, lojistik ve perakende kanallarında ciddi tıkanıklığın yaşandığı son dönemde de ülkemizde herhangi bir aksaklık olmadığını belirterek, pek çok şehirde yeni organize sanayi bölgelerinin kuruluşundan kapasite büyütme gayretlerine kadar güzel gelişmeler yaşandığını söyledi. 

Memurlara yapılan zamlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun, memurumuz da işçilerimiz de bu toplu sözleşmelerden sonra hâlden memnun. Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu bir dönemde ortalama yüzde 30’lar düzeyinde yaptığımız artışlarla çalışanın, üretenin, sabit gelirlinin yanında olduğumuzu çok açıkça ortaya koyduk. ” dedi. 

“3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ VEREN BİZİZ”

3600 ek gösterge meselesi  hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kılıçdaroğlu, memurları tahrik etmek için diline 3600 ek gösterge meselesini dolamış, ha bire tekrarlayıp duruyor. Hâlbuki bu sözü veren biziz ya. Memur sendikalarıyla yapılan son toplu sözleşmeye bu başlığı koyan da biziz. Verdiğimiz sözün hukuki altyapısını oluşturmaya başlayan yine biziz.

Önümüzdeki yılın sonuna kadar bu meselenin çözüleceğini bizzat muhataplarımıza beyan eden yine biziz. Öyleyse bu zat hâlâ neyi konuşup duruyor, doğrusu ben bunu bilmiyorum. Kendi aklınca şehitlerden gazilere, her kesimi kışkırtmaya çalışan bu kişi, hızını alamayıp ülkemizde en çok destek verdiğimiz kesimlerden biri olan çiftçilerimize de bulaşmış. Biz yaptıklarımızı söylüyoruz, bu şahıs ilkokul çocuğu seviyesinde bile olmayan bir mantıkla güya kendince tarım denklemi kuruyor. Söylediği şeyin, çiftçiyi bugünkü seviyesinin çok gerisine düşüreceğinden bile haberi yok. O derece şuursuz durumda. Yapacağız, edeceğiz dediği şeylerin çok daha fazlasının uygulanmakta olduğunu çiftçimiz zaten biliyor.” dedi. 

“KILIÇDAROĞLU BU DURUMA ÇOK ALINMIŞ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni anayasa tartışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sözleri söyledi: “Kılıçdaroğlu bu durumdan çok alınmış. Görüntülerdeki kişinin kendisi değil de ben olduğumu zannederek bir sağlık kuruluşundan rapor almam gerektiğini söylemiş.

Aramızda doktor arkadaşlar varsa bu ruh hâlinin hangi anlama geldiğini, neye işaret ettiğini gayet iyi bileceklerdir. Biz, kimsenin işine karışmayız, doktorların işine de karışmayız, ama ortada hem CHP hem de ülke siyaseti açısından acilen müdahale edilmesi gereken vahim bir durum olduğu da ortadadır.” dedi.

ÇİFTÇİYE DESTEK 24 MİLYAR LİRA 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece bu yıl tarım desteğinin 24 milyar lira olduğunu, küresel fiyatlanmaya tabi gübrenin fiyatının yüzde 187 artarken, kendilerinin bunu üçte bir azaltıp çiftiye yansıttıklarını belirtti. Erdoğan, “Ülkenin tarımsal hasılasını geçen yıl 337 milyar liraya, tarım ihracatını da 20 milyar dolara çıkarak cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı” edi. 

Emekleri ve gayretleri için herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Durmak yok. İşe rehavet girmemesi gerekir. İşte bunun için her fırsatta teşkilatlarımızın tüm unsurlarıyla sahada olmaları, dokunmadık ve kazanmadık gönül bırakmamaları gerektiğini söylüyoruz. Eğer bunu başarabilirsek, bizim için 2023, sadece daha büyük hedeflere doğru sürecek yolculuğumuzun yeni bir başlangıç noktası anlamı taşır. Benim sizden istediğim şudur, şu gönüllere vurmak, şu gönüllere dokunmak bizim en büyük kazanımımız olacaktır. Hep söylüyorum ya, bize gurur, kibir, asla yakışmaz. Biz tevazu ordusuyuz ve tevazu ordusu olarak bu yolculuğa devam edeceğiz. AK Parti’nin 20 yıllık geçmişinde bunun aksi hiç olmadı, inşallah bu defa da olmayacak. Ana kademesiyle, kadın ve gençlik kollarıyla bugüne kadar bizi hiç yolda bırakmayan, hep sorumluluklarını yerine getiren teşkilatlarımıza güveniyorum.” dedi

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica