Siyaset

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’li belediye başkanlarına yönelik tehdidine yanıt verdi. Kılçdaroğlu, “Sayın Erdoğan CHP’li belediye başkanları çok güzel işler yapıyorlar. Ben de gereğini yapıyorum. Tüm belediye başkanlarımızı kutluyorum” dedi. Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

Havsalı çiftçi Savaş Mutharoğlu sahneye kucağında çıktığı kuzuyu Kılıçdaroğlu’na hediye etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’nin Havsa ilçesinde belediye başkanlığı tarafından yapılan atık su arıtma tesisinin açılış programına katıldı. Tesislerde Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, tesisin açılışını yaparken, Havsalı çiftçi Savaş Mutharoğlu sahneye kucağında çıktığı kuzuyu Kılıçdaroğlu’na hediye etti. Kılıçdaroğlu kucağına aldığı kuzuyu sevip öptükten sonra çiftçiye teşekkür edip, kuzuyu da yakınındakilere verdi. Kılıçdaroğlu, Havsa ilçesindeki programın ardından Süloğlu ilçesine geçti.

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

“Belediye başkanlarına gereğini yapıyoruz”

Yapılacak düğün salonu ve kültür merkezi inşaatı önünde Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekilleri partililerden yoğun ilgi gördü. Kılıçdaroğlu, görevlerinden istifa eden Ak Partili belediye başkanlarını eleştirerek, şöyle dedi:

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

“CHP gereğini yapıyor, başarılı bütün belediye başkanlarımızı tek tek gidiyoruz, ziyaret ediyoruz”

“Belediye başkanlarıyla ilgili sizler de tanıksınız, duymuşsunuz, televizyonlarda izliyorsunuz. Deniyor ki, bazı belediye başkanları için ‘onlar istifa etsinler’. Onlar zorla istifa ettirildi, etmek istemeyen oldu aileleri tehdit edildi. Etmek istemeyen oldu, şantaj yapıldı, savcı gösterildi, hapishane, karakol gösterildi, ‘Bak ha seni tutuklarız, hapse atarız istifa et’ denildi. Bir belediye başkanını hangi partiden olursa olsun, tehditle istifaya zorlamak demokrasi ile bağdaşmaz. Demokrasi ile bağdaşmadığı için o harekette bulunanları kınıyorum. Dediler ki, ‘Biz zorla istifa ettirdik, şimdi CHP de yapsın, CHP gereğini yapsın’ dediler. CHP gereğini yapıyor, başarılı bütün belediye başkanlarımızı tek tek gidiyoruz, ziyaret ediyoruz. Süloğlu’na geldiğimiz gibi gereğini yapıyoruz ve belediye başkanını kutluyoruz.”

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

Neden istifa etsin?

“Ben seçmedim, siz seçtiniz, göreve getiren sizsiniz, görevden alacak olan da sizsiniz. Demokrasilerde milletin iradesinin üzerine başka bir irade olmaz. Biz milletin iradesine saygılıyız. Belediye başkanı size hizmet ettiği sırada, topladığı her kuruşunun hesabını verdiği sürece, halk arasında ayrım yapmadan herkese eşit hizmet götürdüğü sürece ben inanıyorum ki o ilin, o kentin bütün vatandaşları belediye başkanlarını başlarının üzerinde taşırlar.”

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

Süloğlu’nda temel attı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından başına baret takıp, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran ve beraberindekilerle kültür merkezi ve düğün salonunun temelini attı. Kılıçdaroğlu, Süloğlu İlçesi’ndeki programının ardından Edirne Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan arıtma tesisinin açılışına geçti.

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

“Türkiye’de siyaset, gerginlikten besleniyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne Belediye Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan arıtma tesislerinin açılış törenine katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, siyasetin Türkiye’de gerginlikten beslendiğini ve bunun dışlanması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bizim en temel sorunlarımızdan birisi gerginlikten beslenen bir siyaset anlayışını dışlamamızdır, eğer bunu dışlayabilirsek, gerginliği değil de hoşgörüyü egemen kılabilirsek, insanların düşüncelerini özgürce ifade ettiği bir Türkiye’yi yaratabilirsek emin olun, kimse bizi yakalayamaz. Topraklarımız zengin, insanlarımız üretiyor, sanayicimiz üretmek, işçimiz çalışmak istiyor. Üniversitelerimiz bilim üretmek, gazeteciler özgürce yazmak istiyor. Ama bir engel var, onu aşmak zorundayız, o anahtar sizin elinizde, açtığınızda yeni bir dünyanın kapısını hep birlikte aralamış olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

“İktidar olup, 4 yılda terörü çözemezsem siyaseti bırakırım”

Konuşmasında teröre de değinen Kılıçdaroğlu, dün Bursa’ya giderken 8 güvenlik görevlisinin şehit olduğu haberini aldığını anlatarak iktidar olmaları halinde 4 yılda terörü bitiremezse siyaseti bırakacağını söyledi. Türkiye’de terörün 35 yıldır bitirilemediğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Dün Ankara’dan Bursa’ya doğru gidiyordum, acı bir haber aldım. 8 kardeşimiz hayatını kaybetti, 8 şehidimiz. Bu topraklar acılarla yoğrulmasın istiyoruz. Anaların gözyaşından söz ediyoruz, çaba harcıyoruz, terörü bitirmek istiyoruz. Kim olursak olalım, eğer insansak teröre karşı ortak tavır, duruş sergilemek zorundayız. Terör kimden gelirse gelsin, neyi hedeflerle hedeflesin, hep birlikte karşı çıkmak zorundayız. Terörü lanetlemek, hepimizin ortak görevidir.

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

“Gerçekten de bizim belediyelerin yönettiği kentlerin tamamında suçluluk oranların en düşük beldelerdir”

35 senedir terör sorunu çözülmüyorsa, neden diye oturup düşünmek lazım. Sorunu esnaf, sanayici, tüccar çözmeyecek, onu siyaset kurumu çözecek. İlk dört yılda terörü çözemezsem, siyasi bırakırım. Türkiye’de suçluluk oranının en düşük olduğu beldeler, CHP’li belediye başkanlarının yönettiği beldelerdir. Çünkü buralardan arzu ediyorsa, İçişleri Bakanı, Başbakan baksın, kim arzu ediyorsa baksın, araştırdık. Gerçekten de bizim belediyelerin yönettiği kentlerin tamamında suçluluk oranların en düşük beldelerdir. Çünkü çocuklarımıza kültür, eğitim, yurt alanı sağlıyoruz, gençlerimize sahip çıkıyoruz. Kadınların rahat dolaşmaları için imkanlar sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

“Bizim sorumluluğumuz herkesten fazladır”

Kılıçdaroğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve beraberindekilerle arıtma tesisinin açılışını yaparak kent merkezine geçti. Partisinin yeni taşındığı il ve ilçe başkanlığını binasının açılışı için toplanan kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, fabrikalarında, evlerinde insanlar huzur içinde gezmeli, vefa içinde olmalı. Eğer biz bunu yapabilirsek, o zaman babalarımıza ve dedelerimize karşı sorumluluğu üstlenmiş ve görevini yerine getirmiş vatandaşlar konumuna geliriz. Bizim sorumluluğumuz herkesten fazladır. Cumhuriyet Halk Partili olmak kolay değildir, zordur. Zor bir görev üstlendik zor bir görevi yerine getireceğiz. Sözüm biraz da kadınlara. Kadın kardeşlerim inanıyorum bizden daha fazla çalışıyorlar. Onların bir özelliği var. Onlar her kapıyı çalabilirler. Herkesle çok rahat iletişim kurabilirler. Onlar çalıştığı zaman göreceksiniz, Türkiye daha da güzelleşecek. Onlar çalıştığı zaman her evde bereket olacak, bu ülkede güzellik olacak” dedi.

Cumhurbaşkanının muhalefet belediyelerine tehdit ve şantajına yanıt

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki bölge milletvekilleri CHP Edirne il ve ilçe teşkilatının yeni binasının açılışını yaparak odaları gezdi. Binayı beğendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, partililerle bir süre sohbet ettikten sonra Edirne’den ayrıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica