Genel

Cumhurbaşkanlığı 7 yeni kararname daha yayımladı

Cumhurbaşkanlığı 7 yeni kararname daha yayımladı Yeni yayımlanan 7 yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Devlet Denetleme Kurulu, Yüksek Askeri Şura (YAŞ), MGK Genel Sekreterliği ve Adli Tıp’ın yapıları yeniden şekillendirildi. Hazine ve Maliye Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı YAŞ üyesi oldu. Cumhurbaşkanlığı 7 yeni kararname daha yayımladı detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanlığı 7 yeni kararname daha yayımladı

7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Buna göre, Devlet Denetleme Kurulu ve MGK yeniden şekillendirildi. Yüksek Askeri Şura ve Adli Tıp’ın da yapıları yeniden şekillendirildi. Kararname ile Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanı’na bağlandı.

Genelkurmay ve komutanlıklar Milli savunma bakanlığına bağlandı

Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu Kararname ile Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığına bağlandı.

Hepsi sadece cumhurbaşkanına bağlı…

Kararnamede, “Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları Milli Savunma Bakanına bağlıdır. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğünde Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları ve bağlılarından doğrudan bilgi alabilirler, bunlara doğrudan emir verebilir. Verilen emir herhangi bir makamdan onay almaksızın derhal yerine getirilir. Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları Milli Savunma Bakanına ayrı ayrı bağlı ve sorumludur. Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlıklarının teşkilatı Milli Savunma Bakanlığı kadro ve kuruluşunda gösterilir” ifadelerine yer verildi.

Savaş hazırlığında bakan onayı var

Kararnamede, şunlar yer aldı: “Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı namına Silahlı Kuvvetlerin komutanıdır. Genelkurmay Başkanı savaşta başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanı namına yerine getirir. Genelkurmay Başkanı, Silahlı Kuvvetlerin savaşa hazırlanmasında personel, istihbarat, harekat, teşkilat ve eğitim hizmetlerine ait ilke ve öncelikler ile ana programları hazırlayarak Milli Savunma Bakanının onayına sunar. Bunlardan istihbarat, harekat, teşkilat ve eğitim hizmetlerinin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığına bağlı kuruluşlar vasıtasıyla uygulanmasını sağlar. Personel hizmetleri, özel kanunlarına ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre yürütülür.”

Yayımlanan kararnameler şöyle:

*Bakanlıklara Bağlı İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi;

*Devlet Denetleme Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi;

*Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi;

*Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi;

*Yüksek Askeri Şûra’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi;

*Milletlerarası Antlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi;

*Resmî Gazete Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica