Genel

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 15 Milyon lira gerekecek

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 15 Milyon lira gerekecek 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, parti üyesi olmayanlar 100 bin imza toplayarak aday olabilecek. İmzalara noter şartı getirilmesi halinde 15 milyon TL’lik bir harcama yapılması gerekecek. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 15 Milyon lira gerekecek detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 15 Milyon lira gerekecek

100 bin imza ve Noter masrafı

2019 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, parti üyesi olmayanlar 100 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olabilecek. İmzalara noter şartı getirilmesi halinde her bir belgenin 150 lira olacağı, bunun da 15 milyon TL’ye kadar dev bir masraf ortaya çıkarabileceği belirtiliyor.

Ekonomik anlamda büyük güçlükler içerecektir

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Anayasa çok açık bir biçimde bu anayasa değişikliğinin gerektirdiği yasal düzenlemelerin 6 ay içinde yapılması gerektiğini söylüyor. Ancak bu 6 aylık süre geçmesine rağmen henüz bu düzenlemeyle karşılaşmadık” dedi. Seçime kadar değişikliklerin yapılmış olması gerektiğini ifade eden Durakoğlu, “Şimdi 100 bin imzanın bir Cumhurbaşkanı adayı belirleme noktasında yeniden noter kanalıyla belirlenmesi, istenmesi, talep edilmesi ya da yasanın bu şekilde düzenlenmesi hiç şüphe yok ki özellikle çoğulculuğun sağlanması bakımından güç olacaktır. Özellikle ekonomik anlamda büyük güçlükler içerecektir ve demokrasi açısından da ahlaki temelde de çok büyük güçlükler çıkarabilecek özellikler arz edecektir. Dolayısıyla imzanın toplanmasında kolaylık sağlayacak kanuni düzenlenmenin yapılmasının tercih edilmesidir” ifadelerini kullandı.

‘Halka yüklenemez’

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen de “Bu olmaz, bu tip bir dayatma getirilirse bu anayasaya aykırı olur. Çünkü neticede siz 100 bin insanın iradesine ipotek koyuyorsunuz. Yani öyle bir masraf öngörüyorsunuz ki onun yerine getirilebilmesini mümkün kılmıyorsunuz. Yani devlet buna destek olacak. Zorlaştırıyorsun, bu o kanunun iptaliyle sonuçlanır. Çünkü niye Anayasa Mahkemesi kişinin seçme seçilme hakkını korumak zorundadır. Bu siyasi bir hak… Önemli bir hak… Kim, öyle bir serveti nasıl yapacak. Ya halk toplayacak, halkı öyle bir yükün altına sokup da devleti mi zenginleştireceksiniz, noterle bunu da yapmamak lazım. İllaki noter de demiyorum, yediemin usulleri belirlenebilir” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica