Genel

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemin her yerinde

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemin her yerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları gece de devam etti. İstanbul’da Beşiktaş, Maltepe, Kadıköy, Sarıyer, Ataşehir’de Cumhuriyet Yürüyüşleri yapıldı. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemin her yerinde detaylar haberimizde…

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemin her yerinde

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü yılı kutlamaları kapsamında bir araya gelen çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Balmumcu’dan Beşiktaş Meydanı’na yürüdü. Etkinlik Beşiktaş Meydanı’nda verilen konserlerle son buldu.

Cumhuriyetin Kuruluşunun 94’üncü yıldönümünü kutlamak isteyen yüzlerce kişi, akşam saatlerinden itibaren Yıldız Posta Caddesi’nde bir araya geldi.

Saat 19.00’da Cumhuriyet Yürüyüşü’nün başlamasıyla birlikte harekete geçen vatandaşlar, meşalelerini yakarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş Meydanı’na doğru yürümeye başladı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemin her yerinde

Yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da katıldı. Ellerinde Türk Bayrakları ile Atatürk posterleri bulunan vatandaşlar yol boyunca sloganlar attı.

Bazı vatandaşlar da evlerinin balkonuna çıkıp bayrak sallayarak yürüyüşe destek verdi. Yürüyüş Beşiktaş Meydanı’nda son bulurken, etkinlik meydanda kurulan sahnede verilen konserlerle devam etti.

Beşiktaş Meydanı’nı dolduran yüzlerce kişi Beşiktaş Filarmoni Orkestrası konseri ve Haluk Levent konserleriyle Cumhuriyetin 94’üncü yılını coşkuyla kutladı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemin her yerinde

Bağdat Caddesi’nde 29 Ekim coşkusu

Cumhuriyet Bayramı’nın 94.üncü yıldönümünde Bağdat Caddesi’nde fener alayı düzenlendi. Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde olan yürüyüşe Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile beraber, Milletvekilleri Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Akif Hamzaçebi, Onursal Adıgüzel ve Kadir Gökmen Öğüt katıldı. Yürüyüşe katılan kalabalığın coşkulu olduğu gözlemlenirken, yediden yetmişe herkesin kortejde yürüyerek marşlar söylediği görüldü. Saat 19.00’da başlayan yürüyüşte yüzlerce insanın yaktığı meşale görsel şölene dönüştü.

Sarıyer’de kutlamalar

Sarıyer Belediyesi tarafından organize edilen Cumhuriyetin 94’üncü yılı kutlamalarında Kefeliköy’de başlayan ve Sarıyer Meydanı’nda son bulan Fener Alayı yürüyüşü yapıldı. Kutlamalar kapsamında Sarıyer Meydan’da konser verildi.

Ataşehir’de kutlamalar

Ataşehir Belediyesi tarafından organize edilen Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü yılı kutlamaları kapsamında bir araya gelen çok sayıda kişi, Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle Ataşehir Bulvarı önünde yürüyüşe başladı. Saat 19.00’da başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Katılımcılar burada sahne alan MFÖ’nün seslendirdiği şarkılarla doyasıya eğlendiler.

Maltepe’de görkemli şölen

Cumhuriyet’in 94’üncü yıldönümü Maltepe’de birbirinden muhteşem etkinliklerle kutladı. Binlerce vatandaşın, ellerinde meşaleler, Atatürk posterleri ve Türk bayrakları ile yürüyüş yaptığı etkinlikte konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepe’de yumruk gibi dimdik durup, Atatürk devrimlerine sahip çıkarak Cumhuriyet’i ilelebet yaşatacağız” dedi.

Dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri açıldı

Cumhuriyet’in 94’üncü yılı Maltepe’de, coşkuyla kutlandı. Belediye binası önünden toplanan binlerce Maltepeli, ellerinde bayrak, meşale, Atatürk posteriyle birlikte marşlar eşliğinde yürüdü. Belediye önünden başlayan fener alayı yürüyüşü, ilçe meydanına kadar devam etti. Vatandaşların evlerinden bayrak sallayarak, araçların kornalarına basarak renklendirdiği yürüyüşte, dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri de açıldı. Vatandaşa eşlik eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yaşasın Cumhuriyet. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” pankartı ile yürüdü.

“94’üncü yılı için 94 etkinlik düzenledik”

Yürüyüşün sonunda ilçe meydanında bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde hep birlikte, bayraklarımızı dalgalandırıyoruz. Yüreği insan sevgisi, Mustafa Kemal Atatürk sevgisiyle çarpan sizlerden aldığımız güçle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Cumhuriyetimizin 94’üncü yılı için 94 etkinlik düzenledik. Bizler biliyoruz ki 1 dakikalık saygı duruşuyla Cumhuriyet kutlanmaz. İşte bu bakış açısıyla Cumhuriyet sokaklara inmelidir dedik ve belediye olarak mahallelerimizde de Cumhuriyet etkinlikleri düzenledik” diye konuştu.

“Nüfusumuz o dönem 13 milyonsa, 10 milyonu köylüydü”

Cumhuriyet’in zor koşullar altında kazanıldığının altınız çizerek konuşmasını sürdüren Kılıç, “Atatürk, Cumhuriyet sonrası askeri harcamaları kısarak bütçenin yüzde 90’ını eğitime yatırdı. Neden? Çünkü eğitim olmadan ülkede hiçbir şey olmayacağını iyi biliyordu. Nüfusumuz o dönem 13 milyonsa, 10 milyonu köylüydü. 37 bin köyde ilkokul, cami, fabrika, okul yoktu. Atatürk ne yaptı? Halkı eğitti, yatırımları arttırdı ve özellikle kadınlara seçme seçilme hakkı vererek onları da hayata kattı. Kadınlar, erkekler, Cumhuriyet evlatları birbirinize sahip çıkın. Çünkü adlarımız farklı ama soyadımız Türkiye. Maltepe’de hiçbir kimseyi ötekileştirmeden, ayrım yapmadan bir arada yaşayacağımızı herkese gösterecek ve nice Cumhuriyet bayramları kutlayacağız. Yumruk gibi dimdik olacağız, Atatürk devrimlerine sahip çıkarak Cumhuriyet’i ilelebet yaşatacağız” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica