Ekonomi

Danıştay kararına rağmen on bine yakın ağaç kesildi

Danıştay kararına rağmen on bine yakın ağaç kesildi Çanakkale’nin Kirazlı köyünde Danıştay tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararına rağmen Cazgırlar Köyü ormanlık alanından ağaç katliamına devam ediliyor. İda Dayanışma Derneği Başkanı Akgül katledilen ağaçların sayısının 10 bine yaklaştığını söyledi. Danıştay kararına rağmen on bine yakın ağaç kesildi detaylar haberimizde…

Danıştay kararına rağmen on bine yakın ağaç kesildi

Doğa katliamı devam ediyor

Çanakkale’nin Kirazlı Köyü’nde bulunan orman sahasında altın madeni arama şirketlerinin doğa katliamı yargı kararlarına rağmen devam ediyor.

Maden arama çalışmaları için…

İlin tek içme suyu barajı olan Atiksu Barajı su toplama havzasına 3 – 4 km. yakınında altın madeni arama çalışmaları için Orman Bölge Müdürlüğü ağaçları kesiyor.

Kanadalı şirkete olumlu ÇED raporu verildi

Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin 2010 yılında başlattığı altın madeni arama çalışmalarına ÇED olumlu raporu verilmişti. Şirketin ruhsat alanı kapasite artışına karşı Çanakkale Belediyesi tarafından açılan davaya Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı geldi.

Mahkeme kararlarına rağmen kesim devam ediyor

4 Aralık 2017’de bölgede meşe ve çam ağaçlarının kesildiğinin ihbar edilmesinin ardından sivil toplum kuruluşları acilen toplanarak eylem kararı aldı. STK’lerin açtıkları davalar devam ederken kesimler devam etti. cumhuriyet.com.tr’ye konuşan ve bölgede çalışma yapan İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül, “2 Danıştay kararı var buradaki ağaçların kesilmemesi için. Buna rağmen on binlerce ağacı kestiler. Şirket için yeniden ÇED süreci başlayacak. Şehrin tek içme suyu kaynağı olan Atiksu Barajı’nın çok yakınında bu işletme. Altın madeni çalışması çok fazla su harcamayı gerektiriyor. İki tane Atiksu Barajı bile bu ihtiyacı karşılayamaz. Görmezden geliniyor bu konu” dedi.

Orman İdaresi hakkında suç duyurusu

Mahkeme kararına rağmen kesime devam eden Orman İdaresi ve Orman Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Akgül, bugün teknik ekiple birlikte yaptıkları ziyaret sonrası da rapor yayınlayacaklarını duyurdu. Akgül sözlerini, “Bu topraklar, su ve hava satılık değildir” diyerek sonlandırdı.

Bölgede 17 şirkete onay

Çanakkale’de 17 şirkete daha maden izni verilmiş durumda.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica