Ekonomi

Datça’da bazı taşınmazlar satışa çıkarıldı

Datça’da bazı taşınmazlar satışa çıkarıldı

Datça’da çevresi ormanlarla kaplı ve bir bölümü yarımada üzerinde yer alan taşınmazlar özelleştirilecek – akarhaber

Resmi Gazete’de yayımlanan son özelleştirme ilanlarında, Datça’daki ormanlık alan içerisindeki taşınmazlar da yer aldı.

AKP iktidarının kamuya ait arazileri özelleştirmeye devam ederken; Antep, Ordu, Bursa ve Muğla’da da bazı taşınmazların satışa çıkarılmasına yönelik karar dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) yayımladığı ilanda Muğla’nın Datça ilçesinde çevresi ormanlarla kaplı olan ve bir bölümü yarımada üzerinde yer alan taşınmazlar da yer aldı.

Cumhuriyet‘ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Datça’daki söz konusu taşınmazların toplam büyüklüğü 36 bin 994 metrakere ve satılacak yerler Kargı Koyu’nun hemen yanında yer alıyor. Bir parsel ise küçük bir yarımadanın tam tepesinde yer alırken, bu bölgelerin tamamını yeşi alan konumunda.

VADELİ ÖDEME

Datça ile diğer yerlerdeki taşınmazların ihaleleri birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık” usulü ile gerçekleştirilecek. İhaleler pazarlık görüşmelerine açık artırmayla sonuçlandırılacak. İhaleye gerçek ve tüzel kişiler, ortak girişim grupları, kooperatifler, vakıflar ile belgelerinde taşınmaz edinebileceklerine ilişkin hüküm bulunan dernekler katılabilecek.

İhale şartnamesi bedeli 20 bin TL, Geçici teminat ise 20 milyon TL olarak belirlendi. Son teklif tarihi 8 Aralık olarak belirlenirken, ihale bedeli peşin veya vadeli olarak ödenebilecek. Vadeli ödemelerde; ihale bedelinin asgari yüzde 40’ı peşin, vadeye bırakılan tutarı ise 12 ayda bir ödeme yapmak kaydıyla en çok 48 ayda ödenebilecek. İhale bedelinin vadeye bağlanan tutarına yıllık yüzde 24 vade farkı uygulanacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica