Siyaset

‘Demokratik-halkçı bir yerel yönetim için güçlerimizi birleştirelim’

‘Demokratik-halkçı bir yerel yönetim için güçlerimizi birleştirelim’ İl binasında gerçekleştirilen açıklamada, Emek Partisi (EMEP) MYK üyesi Tarık Erkan ve parti üyeleri de yer aldı. ‘Demokratik-halkçı bir yerel yönetim için güçlerimizi birleştirelim’ detaylar haberimizde…

‘Demokratik-halkçı bir yerel yönetim için güçlerimizi birleştirelim’

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerine dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan il başkanı Arzu Erkan; “Partimiz il ve ilçe örgütlerinde yaptığı değerlendirmeler ışığında; başta Kocaeli büyükşehir belediyesi olmak üzere sermayenin gerici faşist partilerine deyim yerinde ise adeta ‘teslim edilen’ diğer ilçelerde de seçimlere girecek ve adaylar çıkaracaktır” dedi.

EMEP Kocaeli il başkanı Arzu Erkan

“…tek adam, tek parti rejimi…”

İl binasında gerçekleştirilen açıklamada, Emek Partisi (EMEP) MYK üyesi Tarık Erkan ve parti üyeleri de yer aldı. “Türkiye 31 Mart 2019 yerel seçimlerine; 24 Haziran seçimlerini OHAL koşullarında baskı, tehdit ve şaibelerle kazanan Cumhur İttifakı’nın ‘tek adam, tek parti rejimi’ni kurduğu, ekonomik krizin emekçilerin canını yakacak biçimde derinleştiği, ülkenin Suriye’de savaş batağına çekilmeye çalışıldığı koşullarda gidiyor” ifadelerinin kullanıldığı basın açıklamasında, ‘Nasıl bir belediye’ sorularına cevap verildi.

“…muhalif her ses susturulmak istenmekte”

Gerginlik ve kutuplaştırma siyasetinin devam edeceğini belirten Arzu Erkan, “Yerel seçimlerden alacağı sonuçla iktidarını daha da pekiştirmeyi hesap eden Erdoğan ve AKP’si hem ağırlaşan kriz koşullarını ötelemek hem de yerel seçimleri kazanmak üzere seçim süreci boyunca gerginlik ve kutuplaştırma siyasetine devam edecektir. En son gazeteci Fatih Portakal örneğinde olduğu gibi muhalif her ses susturulmak istenmekte, baskı ve şiddet politikaları sürdürülmektedir Tüm bu yaşanan gelişmelerde göstermektedir ki, Mart 2019 yerel seçimleri, belediye başkan ve yöneticilerin seçilmesinin çok ötesinde, demokrasi ve emeğin haklarının savunulması bakımından özel bir anlam taşıyor. Yerel seçimler ‘tek adam rejimi’ ve demokrasi güçleri arasındaki mücadelenin bir alanıdır ve bu mücadelede tek adam rejimini geriletmenin yolu da halkın ve demokrasi güçlerinin en geniş birliğidir” dedi.

“Patronların partilerine mahkûm değiliz!”

“Partimiz bu güne kadar, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de işçi sınıfı ve emekçilerin çıkarlarını örgütsel çıkarlarının önüne koyan bir anlayışla hareket etmiştir” diyen Arzu Erkan, Emek ve demokrasi güçleri bakımından en önemli görevin halk güçlerinin birliğinin sağlanması olduğunu belirtti.

Emek ve demokrasi güçlerinin ortak bir program ve ortak adaylar etrafında birleşmesini savunduklarını hatırlatan Arzu Erkan, “İlimizde bu amaçla gerçekleşen toplantılarda da tutumunu ifade etmiş, geldiğimiz noktada ise emek ve demokrasi güçlerinin birliği henüz sağlanamamıştır. Partimiz son ana kadar bunun için çaba göstermeyi sürdürecektir. Demokratik-halkçı bir yerel yönetim programı ve ortak adaylarla seçimlere girilmesi yaklaşımımız sonuçsuz kalırken ana muhalefet partisi CHP‘nin kentteki emek ve demokrasi güçlerine sırtını dönerek tercih ettiği ittifak ise bu kentin emekçilerini sermayenin hizmetindeki gerici faşist partiler arasında adeta ‘kırk katır mı, kırk satır mı’ tercihine mahkûm etmektir.

Emek Partisi işçi sınıfının partisidir ve emekçilerin böyle bir cendereye hapsedilmesine asla ve asla izin vermeyecektir. Partimiz il ve ilçe örgütlerinde yaptığı değerlendirmeler ışığında; başta Kocaeli büyükşehir belediyesi olmak üzere sermayenin gerici faşist partilerine deyim yerinde ise adeta ‘teslim edilen’ diğer ilçelerde de seçimlere girecek ve adaylar çıkaracaktır. Çağrımız, Kocaelili tüm işçi ve emekçileredir. Patronların partilerine mahkûm değiliz, Demokratik-halkçı bir yerel yönetim için güçlerimizi birleştirelim. Bağımsız, demokratik bir ülke için birlikte mücadele edelim” diye konuştu.

“Demokratik-halkçı bir yerel yönetim”

Demokratik-halkçı yerel yönetim modelinin en temel ilkesinin halk meclislerine dayanması olduğunu ifade eden Arzu Erkan, “Halk meclisleri mahalle ve işyerlerinden seçilecek temsilcilerden, muhtar ve azalardan, sendika, kitle örgütü, dernek ve oda temsilcilerinden, çevre, spor, kültür-sanat örgütlerinden, inanç kurumlarından, gençlik, çocuk ve engellilerin temsilcilerinden oluşacak ve kadınların eşit temsiline dayanacaktır. Seçilmiş vekiller olarak yerel yöneticiler (başkan ve meclis üyeleri) bu meclisin bir parçası olacak ve dahası halk meclisinin hizmetinde olacaktır. Halk meclisinin kararları, belediye meclisinin öncelikli gündemi olacaktır” dedi.

Erkan, demokratik-halkçı bir yerel yönetimde olması gerekenleri ise şöyle sıraladı;

•Tüm hizmetler belediye kurumları ve personeli tarafından en ucuz maliyetle halka ulaştırılacak, özelleştirme ve taşeron uygulamasına son verilecektir.
•Hizmetlerin öncelikle yoksul ve emekçi kesimlere ulaştırılması gözetilecektir. Asgari ücretliler ve emeklilere elektrik, su ve doğalgaz ödemelerinde yüzde 50 indirim yapılacaktır.
•Kentsel dönüşüm adı altında yürütülen yağma ve rant uygulamalarına son verilecektir.

“Demokratik-halkçı yerel yönetim modelimize ilişkin ayrıntılı programımız ve adaylarımız daha sonra yapacağımız açıklama ile kamuoyu ile paylaşılacaktır” diyen Arzu Erkan; “Emek Partisi olarak başta işçi sınıfımız olmak üzere alın teri ile geçinen tüm halkımızı demokratik-halkçı bir yerel yönetimi hep birlikte kurmak için birleşmeye ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica