Ekonomi

Deniz kontrol uçağı sayesinde körfezi kirleten 459 gemiye ceza yağdı

Deniz kontrol uçağı sayesinde körfezi kirleten 459 gemiye ceza yağdı Kocaeli Büyükşehir’in denetimleriyle 2018 yılında İzmit Körfezi’nde kirliliğe neden olan 10 gemiye 1 milyon 014 bin TL para cezası kesildi. Deniz kontrol uçağı sayesinde körfezi kirleten 459 gemiye ceza yağdı detaylar haberimizde…

Deniz kontrol uçağı sayesinde körfezi kirleten 459 gemiye ceza yağdı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı denetim ekipleri, İzmit Körfezi’nde kirliliğe geçit vermedi. 7 gün 24 saat gece gündüz demeden çalışan ekipler, 2018 yılında 10 olaya müdahale etti. 2006 yılından bugüne ise 459 deniz taşıtına ceza kesildi.

Deniz aracıyla kirliliğe yakın takip…

2006 yılında İzmit Körfezi’nde gemilerden ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan kirliliğe yönelik tespit ve idari yaptırım kararı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na verildi. Bu amaçla kiralanan kontrol gemisi, İzmit Körfezi’nde gemilerden ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğini yakından takip ediyor.

Deniz uçağı ile havadan kontrol…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni temiz tutmak için gemilerden ve deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliği denetimlerini deniz kontrol uçağı ile havadan yapıyor. 2007 yılından bu yana devam eden çalışmalar kapsamında deniz kontrol uçağı, İzmit Körfezi’ni kirleten gemilerin kabusu oldu. 2018 yılında İzmit Körfezi’nde yapılan kontrol ve denetimlerde kirliliğe neden olan 10 gemiye 1 milyon 014 bin TL para cezası kesildi.

459 gemiye 15.5 milyon TL ceza…

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, deniz kirliliğine sebep oldukları gerekçesiyle 2006 yılından bu yana toplamda 459 deniz taşıtına yaklaşık 15 milyon 415 bin TL para cezası kesildiğini açıkladı. Havadan ve denizden yapılan denetim ve uygulanan cezalar sayesinde denizi kirleten gemilerin sayısında önemli miktarda düşüş yaşandı. Yılda ortalama 10 bin geminin giriş yaptığı Körfez’de 2006 yılında 90’ın üzerinde gemiye ceza kesilirken, 2018 yılında ise sadece 10 adet gemiye ceza kesildi.

Artık marmara bölgesi denetleniyor…

Marmara Belediyeler Birliği ile yapılan protokol gereği deniz uçağı tüm Marmara Bölgesi illerine de hizmet verecek. Tüm Marmara Denizi için planlanan deniz denetim ve kontrol uçağı sayesinde hem deniz üzeri; hem de karadan oluşabilecek kirliliğe anlık tespit yapabilecek. Marmara Denizi’nin havadan denetlenmesi ve kontrol edilebilmesine büyük katkı sağlayan; deniz üzerinden kalkış yapabilen uçak aynı zamanda Cengiz Topel Havaalanı’ndan da iniş ve kalkış yapabiliyor.

Deniz suyu kalitesi takip ediliyor…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Körfezi deniz suyu kalitesi yakından takip ediliyor. Deniz suyunun kalitesini arttırmak ve Körfez’deki deniz canlıları popülasyonunu arttırmak hedefiyle yapılan çalışmalar kapsamında; TÜBİTAK-MAM işbirliğinde “İzmit Körfezi Su Kalitesinin Ve Karasal Girdilerin İzlenmesi Ve Kirliliğin Önlenmesine Yönelik Önerilerin Geliştirilmesi” projesi hayata geçirildi. Proje ile izlemeler toplam 6 deniz istasyonunda bir yıl süresince mevsimlik (4 kez) olarak belirli derinliklerde gerçekleştiriliyor. Ayrıca Körfeze deşarj olan 8 dereden ekipler tarafından numuneler alınarak ölçümler yapılıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica