Kültür-Sanat-Tarih-Turizm

Depremin ardından volkanik Hasan Dağı gaz çıkarmaya başladı

Şener; "Şu an uykuda ama 5.1 şiddetindeki depremin Hasan Dağı volkanizmasını etkileyeceği konusunda konuşmak çok iddialı bir konu olur. Burada incelemeler yapacağız"

Depremin ardından volkanik Hasan Dağı gaz çıkarmaya başladı … Niğde’de meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından, bölgeye oldukça yakın bulunan ve aktif bir volkan olan Hasan Dağı gaz çıkarmaya başladı. Bilim adamları bölgede incelemelerde bulundu. detaylar haberimizde…

Depremin ardından volkanik Hasan Dağı gaz çıkarmaya başladı

Niğde’de meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin ardından, bölgede bulunan volkanik tipli Hasan Dağı’na yönelik endişeler de artmaya başladı. Birçok uzman konu hakkında açıklamalarda bulunurken, bölgedeki depremlerin devam etmesi sonucunda yanardağın durumunun ne olacağı merak edilmeye başlandı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener ve beraberindeki ekip, Hasan Dağı’na giderek incelemelerde bulundu.

Bölgedeki Hasan Dağı’nın aktif bir volkan olduğunu ve depremde etkisi olup olmadığını araştırdıklarını dile getiren Şener, şunları söyledi:

“Hasan Dağı’nın en son patladığı tarih, Çatalhöyük’te yapılan arkeolojik kazılarda insanlar tarafından çizilmiş duvar resimlerinde kayıtlı. M.Ö. 6500 yılı. Dolayısıyla biz, 10 bin senede volkanik faaliyet olduğu zaman aktif volkan diyoruz, dolayısıyla Hasan Dağı da bu bağlamda aktif bir volkan. Şu an uykuda ama 5.1 şiddetindeki depremin Hasan Dağı volkanizmasını etkileyeceği konusunda konuşmak çok iddialı bir konu olur. Burada incelemeler yapacağız.

“EN SON 8 BİN 500 YIL ÖNCE PATLADI”

Şener, depremin Hasan Dağı’nı etkileyeceği ve Hasan Dağı’nın depremi tetikleyebileceği yönündeki iddiaların basında yer aldığını anımsatarak, çalışmalarında bu iddiaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine yönelik proje geliştireceklerini ve incelemelerinde bu konulara yoğunlaşacaklarını anlattı.

Hasan Dağı’nın en son patlamasının milattan önce 6 bin 500 yıl önce yaşandığını aktaran Şener, bu patlamanın Çatalhöyük’te yapılan arkeolojik kazılarda insanlar tarafından çizilmiş duvar resimlerinde kayıtlı olduğuna dikkati çekti.

“HASAN DAĞI AKTİF BİR VOLKAN, DURDUĞU SÜRECE GAZ ÇIKACAK”

Şener, Hasan Dağı’nın aktif bir volkan olduğunu dile getirerek, “Hasan Dağı şu anda uykuda ama bu 5,1 büyüklüğündeki depremin Hasan Dağı’nın volkanizmasını etkileyeceği konusunda konuşmak çok iddialı olur. Bunun için çalışmalar yapmamız gerekiyor, bu konulara yoğunlaşacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve her an her yerde deprem olabilme ihtimali bulunduğuna işaret eden Şener, depremle yaşamaya alışılması gerektiğini vurguladı.

Basında Hasan Dağı’ndan çıkan gazların görüntüsünün yer aldığına değinen Şener, şöyle devam etti:

“O görüntüler, Hasan Dağı’nın kraterine yakın bölgede aşağı yukarı 3 bin metre yükseklikten çekilmiş. MTA, o gazların kimyasalları üzerinde çalışmalar yaptı. Bu yeni bir şey değil. Hasan Dağı durduğu sürece o gazlar oradan çıkacak. Şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar. Bundan sonrası için söylemek çok erken aşırı spekülatif olur. Türkiye bir deprem ülkesidir, her an her yerde deprem olabilir. Depremle yaşamaya alışmamız lazım.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica