Genel

DGS sınav yerlerini merak edenlere…

DGS sınav yerlerini merak edenlere… DGS ne zaman yapılacak sorusu, üniversite eğitimlerini Ön Lisanstan Lisansa tamamlamak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. DGS sınav giriş yerleri aracılığıyla sınava katılım gösterecekleri yeri öğrenecek olan vatandaşlar, ÖSYM‘nin belgeleri yayımlayıp yayımlamadığını merak etti. Peki, DGS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? DGS ne zaman yapılacak? DGS sınav yerlerini merak edenlere… Detaylar haberimizde…

DGS sınav yerlerini merak edenlere…

2017 DGS sınavının ne zaman yapılacağı binlerce öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri haline geldi. Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girecek olan öğrenciler 2 yıllık Üniversite öğrenim hayatlarını 4 yıla tamamlamak için uğraşacaklar. Öte yandan DGS sınavına girecek olan öğrenciler sınav giriş yerlerinin belli olup olmadığını da merak etmeye başladılar. Peki, 2017 DGS ne zaman yapılacak? DGS sınavı giriş yerleri belli oldu mu? İşte detaylar.

ÖSYM’nin 2017 takvimine göre DGS, 23 Temmuz Pazar günü yapılacak. Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak. Adaylar, saat 09.45’ten sonra sınav binalarına alınmayacak.

DGS sınavı giriş yerleri belli oldu mu?

DGS sınavı giriş belgeleri ÖSYM tarafından sınava bir hafta kala erişime açılacak. Dikey Geçiş Sınavı giriş yerleri açıklanır açıklanmaz haberimizin detayından öğrenebilirsiniz.Adaylar, sınav giriş belgelerini edinmek için ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi olan AİS’e giriş yapacak ve sınav giriş belgelerini çıktı olarak alabilecek.

DGS sınavının uygulanması

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır. DİKKAT: Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Adaylar, saat 09.45’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Adaylar, sınav salonuna Sınava Giriş Belgeleri ve nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınacak ve sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtulacaklardır. Yerine oturan aday Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanını/pasaportunu sırasının üzerine koyacaktır. Salondaki görevliler ilk iş olarak adayların tek tek kimlik kontrollerini yapacaklardır. Gerekli kimlik kontrolleri tamamlandıktan sonra salon başkanı adaylara sınav kitapçıkları ile içinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete bulunan kutuların dağıtılmasını sağlayacaktır.

Adaylar, kendilerine verilen sınav kitapçıklarında yer alan sayfaların baskısını hızlıca kontrol ettikten sonra, kitapçığın kapağı üzerindeki adı, soyadı, T.C. Kimlik Numarası/Y.U Numarası, sınava giriş belgelerinde yer alan Sınava Giriş Kodu bilgilerini yazacaklar ve ilgili alanlarda kodlayacaklardır. Bu işlemler yapıldıktan sonra sınav kitapçığının ilgili alanı, aday tarafından imzalanacaktır. Bu işlemlerin doğru ve eksiksiz olarak yapılmasından sınav görevlileri değil adayın kendisi sorumludur. Adayların sınava giriş belgelerinde yer alan SINAVA GİRİŞ KODU aday tarafından sınav kitapçığına yazıldıktan ve kodlandıktan sonra salondaki görevliler adayların sınava giriş belgelerini toplayacaklardır.

Adaylar, daha sonra kitapçığın ön kapağının arka yüzündeki alanları, kendi el yazıları ile sınav başlamadan önce dolduracaklardır. Bu işlemler tamamlanınca salon görevlileri, adayın sınav kitapçığı üzerinde yer alan karekod etiketini, salon aday yoklama listesinde bu kitapçığı kullanan adayın adının yer aldığı bölüme yapıştıracaklardır. Salonda sınav evrakı poşeti açıldıktan sonra adayların, sınav süresinin ilk 105 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır. Sınav sırasında adayların, kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 105 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecektir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica