Ekonomi

Doğal gaz zammıyla sanayicilerimizi adeta elektrik çarptı

Doğal gaz zammıyla sanayicilerimizi adeta elektrik çarptı Erdal Bahçıvan; “Eli her zaman taşın altında olan sanayicimiz, zorlu ve rekabetçi iç ve dış koşullara karşı fedakarca mücadele verirken, enerjiye yapılan bu yüksek zam karşısında elektrik çarpmış gibi adeta büyük bir şok yaşamaktadır” dedi. Doğal gaz zammıyla sanayicilerimizi adeta elektrik çarptı detaylar haberimizde…

Doğal gaz zammıyla sanayicilerimizi adeta elektrik çarptı

1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49,5’lik bir zam yapıldı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gazın fiyatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yaptığı yüzde 49,5’lik zamma ilişkin İstanbul Ticaret Odasından tepki gecikmedi.

Sanayici kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyor…

İstanbul Ticaret Odası başkanı Erdal Bahçıvan, BOTAŞ’ın, her açıdan rasyonel olmayan bu kararını ivedilikle gözden geçirmesini; sanayi ve sanayici adına talep ettiklerini bildirdi.

“Yüzde 49,5 gibi çok ağır bir zam yapılmasını, üretim hayatı ve sanayi açısından alınmış çok talihsiz bir karar olarak görüyoruz”

Bahçıvan, yaptığı yazılı açıklamada; BOTAŞ’ın elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz fiyatına 1 Ağustos 2018’den geçerli olmak üzere yüzde 49,5 gibi; çok ağır bir zam yapmasını, üretim hayatı ve sanayi açısından alınmış çok talihsiz bir karar olarak gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Şok yaşıyoruz…”

“Eli her zaman taşın altında olan sanayicimiz, zorlu ve rekabetçi iç ve dış koşullara karşı fedakarca mücadele verirken; enerjiye yapılan bu yüksek zam karşısında elektrik çarpmış gibi adeta büyük bir şok yaşamaktadır.

“Çağdaş yönetişim anlayışıyla bağdaşmayan bir yaklaşım”

Gelecek hedefleri çok büyük olan Türkiye’nin bu hedeflerine ulaşmasının yolu üretim ekonomisini güçlendirmekten, üretim hayatımızı öngörülebilir kılmaktan geçmektedir. Öngörülebilir bir üretim hayatına en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde BOTAŞ’ın paydaşlarına haber vermeden; ön bir duyuru yapmadan, adeta keyfiyeti çağrıştıran, çağdaş yönetişim anlayışıyla bağdaşmayan bir yaklaşımla aldığı bu baskın zam kararı; ekonomik gerçeklerimizle bağdaşmadığı kadar, akıl ve vicdanla da uyuşmamaktadır. BOTAŞ‘ın, her açıdan rasyonel olmayan bu kararını ivedilikle gözden geçirmesini, sanayimiz ve sanayicimiz adına talep ediyoruz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica