İGF

Doğu Türkistanlıların ‘Gelecek’ini konuştular

Gelecek Partisi Kayseri İl Başkanı Av. Zülküf Arslan, soykırıma varan Çin zulmünden kaçarak şehre sığınan Doğu Türkistanlılarla ortak basın açıklaması yaptı.

KAYSERİ (İGFA) – Açıklamada Doğu Türkistan’da yaşanan soykırıma ve dramlara dikkat çeken Gelecek Partisi Kayseri İl Başkanı Zülküf Arslan, ayrıca Uygur Türkleri’nin Türkiye ve Kayseri’de yaşadıkları sorun ve sıkıntıları da dile getirdi.

2020 yılının temmuz ayında Almanya’nın öncülük ettiği ve aralarında Bosna Hersek ile Arnavutluk’un dışında Müslüman ülkenin yer almadığı BM üyesi 39 ülkenin, Doğu Türkistan’da yaşanan ağır insan hakları ihlalleri ve Uygur Türklerinin toplama kamplarında tutulması sebebiyle Çin’i kınayan bir mektup gönderdiklerini hatırlatan Başkan Arslan, “”Biz hükümetimizden de bu çağrıya ortak olmasını hatta öncülük etmesini beklerdik. Çünkü Doğu Türkistanlılar bizim hem soydaşımız, hem de dindaşımızdır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldızın temsil ettiği devletlerden birisi de Uygur Hanlığı’dır. Kendilerinin “Dünya mazlumlarının sesi” oldukalrını iddia eden hükümetin Dışişleri Bakanı, üzülerek belirtiyorum ki “Çin’in güvenliği, bizim güvenliğimizdir” diyerek mazlumların değil bizzat zulüm ve soykırım yapan Çin’in yanında olduklarını beyan etmiştir” dedi.

ÖNLEMLER ALINMALI

Uluslararası kurum ve kuruluşların raporlarına göre Doğu Türkistan’da toplama kamplarında 2 milyonu aşkın insanın olduğu, gözaltı ve cezaevlerinde tutulanlarla birlikte bu sayının 3-4 milyonu bulduğunun ifade edildiğini kaydeden Zülfüf Arslan, ” Bu kamplarda Müslüman Uygur Türkleri zorla çalıştırılıyor ve kadınlar toplu tecavüzlere maruz kalıyor. Ülkemizde ve şehrimizde yaşayan Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, yıllardır ailelerinden haber alamamazken, ölü veya sağ olduklarını bile bilememektedir. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, Hükümet’in artık kendilerine vatandaşlık ve hatta oturum izni dahi vermediğini, bu nedenle her an geri gönderilme endişesi ile yaşadıklarını belirtti. Biz Uygur Türkü kardeşlerimizin 21. yüzyılda soykırım yapan Çin’e iade edilmesini reddediyor ve hükümetimizden gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica