Genel

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü Yaşamına Hollanda’da devam eden Türk sanatçı Güney Soykan, Face of a Nation isimli yeni projesiyle dünya gündemine oturdu. BBC Future‘da yer alan Soykan, projesiyle ilgili konuştu. Hollanda’da ödüllü reklam projesiyle gündeme gelen Soykan, “Seçmenler, duygusal yakınlık duydukları adaylara oy veriyor” diyerek projenin çıkış noktasını anlattı. Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü detaylar haberimizde…

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü

Kariyerine Türkiye’de başladıktan sonra Hollanda’ya yerleşen ve reklamcı olarak ödüllü kampanyalar üretmeye devam eden Güney Soykan, yeni projesiyle dikkatleri üzerinde topladı.

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü – Küba

 

Face of a Nation (Ulusun Yüzü) isimli projesiyle farklı ülkelerin liderlerinin görev yaptığı süreye göre belli bir oranını resmederek tam bir yüz oluşturan Soykan, aralarında Türkiye, İtalya, Almanya, ABD ve Kuzey Kore gibi ülkelerin olduğu ulusları tasarımında kullandı.

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü – Fransa

 

BBC Future’un sorularını yanıtlayan Soykan son 50 yılı mercek altına aldığını söylerken, “Google’dan ikonik portreleri buldum ve onları belli ölçülerde keserek ülkelerin portrelerini yaptım. Projenin başlangıç noktası meraktı. Bu merak da, her ulusun gizli bir hikayesi olup olmadığını soruyordu” dedi.

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü – Kuzey Kore

 

Bu proje sayesinde farklı ulusların liderleri ve demokrasileri arasındaki farkları keşfetmeye yöneldiğini belirten Soykan, genelde liderlerin resmi portrelerini kullandığını ama bazen bunlara erişimi olmadığı için liderlerin en bilinen fotoğraflarını kullandığını dile getirdi.

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü – Almanya

 

Babasının da geçmişte bir siyasetçi olduğunu dile getiren Soykan, evlerinde sürekli haber bültenlerinin açık olduğunu ve siyasete ilgisinin o dönemden başladığını ifade etti. Soykan, “Bu fikir ortaya çıktığında ulusların yüzlerinin nasıl olacağını merak ettim. Bu projenin çıkış notkası 1 Kasım 2015 seçimleriydi. Çünkü muhalefete sürpriz bir şok olmuştu. Bunun yanı sıra kazananlar bile böyle bir zafer beklemiyordu” dedi.

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü – Amerika

 

Projenin çıkışı hakkında, “Seçmenlerin duygusal oy verdiğini fark ettim ve seçilen liderler genelde toplumun bir yansımasıdır. Bu yansıma sadece fikir düzeyinde değil liderin kişiliğiyle de alakalıdır. Bence insanlar tanımlayabildikleri isimlere oy veriyor” dedi.

Dünya bu tasarımı konuşuyor ülke liderlerinin yüzü – İtalya

 

Soykan, “İtalya’da 19 liderin yüzü var ve bu da onların siyasi sahnesinin ne kadar düzensiz olduğunu gözler önüne seriyor. Türk arkadaşlarım Türkiye’nin portresini beğenmedi ama; arkadaşlarım çok liberal ve solcu insanlar ve Türkiye her zaman sağ kanat tarafından yönetildi” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica