Ekonomi

Ek vergi uyguladığımız Amerikan ürünlerinin listesi ve oranı

Ek vergi uyguladığımız Amerikan ürünlerinin listesi ve oranı ABD’den ithal edilen bazı ürünlere ek vergi getiren karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Aralarında pirinç, alkollü içecekler, yaprak tütün, binek otomobil, güzellik veya makyaj malzemelerinin de olduğu ABD menşeli bazı malların ithalatında uygulanan ek mali yükümlülük oranları iki kat artırıldı. Ek vergi uyguladığımız Amerikan ürünlerinin listesi ve oranı detaylar haberimizde…

Ek vergi uyguladığımız Amerikan ürünlerinin listesi ve oranı

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi gazetede yayımlandı…

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 11 Haziran 2018’de yürürlüğe konulan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı.

Alkole yüzde 140, otomobile yüzde 120 ek vergi uygulanacak

Yapılan düzenleme ile kuruyemiş ürünlerine yüzde 20, pirince yüzde 50’ye, alkol oranı yüzde 80’den az olan içeceklere yüzde 140, tütün ürünlerine yüzde 60 ve binek otomobillere yüzde 120 ek vergi uygulanacak.

Buna göre, ithalatında ek mali yükümlülük tahsil edilecek bazı ABD menşeli ürünler ve uygulanacak yeni oranlar şöyle:

Ek vergi getirilen ABD ürünlerinin listesi

Belge düzenlenecek…

Bu kararın yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın, bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi dahilinde, bu değişiklik kararından önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanacak.

Trump’ın Ek Vergi kararıyla başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın haziran ayında Türkiye’den ithal edilecek çelik ürünlerine yüzde 25; ve alimünyum ürünlerine ise yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulama kararının ardından; Türkiye’ye buna karşılık olarak ABD’den ithal edilen 22 ürüne ek vergi getirmişti.

Cumhurbaşkanı kararı ile 22 ürüne yönelik ek vergi…

Geçtiğimiz hafta Trump’ın çelik ve alimünyuma yönelik vergi oranlarının iki katına daha çıkarma kararının ardından ise, bugünkü Resmi Gazete‘de yer yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 22 ürüne yönelik ek vergi oranları artırıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica