Ekonomi

Ekonominin günlük nabzını en iyi tutan Güngör hocamızı kaybettik

Ekonominin günlük nabzını en iyi tutan Güngör hocamızı kaybettik Gazeteci yazar Güngör Uras hayatını kaybetti. Uzun zaman akademisyenlik yapan Uras, 85 yaşındaydı. Ekonominin günlük nabzını en iyi tutan Güngör hocamızı kaybettik detaylar haberimizde…

Ekonominin günlük nabzını en iyi tutan Güngör hocamızı kaybettik

Ekonomi gazeteciliğinin önemli bilim insanı Güngör Uras hayatını kaybetti.

Güngör Uras, uzun dönem Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10.000 civarında makale yazdı.

Güngör Uras kimdir?

Güngör Uras, 22 Temmuz 1933’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Kolejinde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘Mali Şube’sinden mezun oldu, 1988’de Boğaziçi Üniversitesinde doçentliğe hak kazandı, 1994’te Marmara Üniversitesinde Profesör oldu.

Halk Bankası genel müdürlüğü ve TÜSİAD genel sekreterliği yaptı

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 – 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesinde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesinde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Evli ve bir çocuk babasıydı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica