Siyaset

Ekonomiyi bunların döneminde yandaş müteahhitler ve tefeciler yönetiyor

Ekonomiyi bunların döneminde yandaş müteahhitler ve tefeciler yönetiyor Parti Meclisi toplantısı öncesi gündemi değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 9 soru sordu. Ekonomiyi bunların döneminde yandaş müteahhitler ve tefeciler yönetiyor detaylar haberimizde…

Ekonomiyi bunların döneminde yandaş müteahhitler ve tefeciler yönetiyor

“Londra tefecileriyle…”

“Onurlu ve gururlu, kimseye ödün vermeyen, ekonomik bağımsızlığını sağlayan, ‘Londra’ya gidip tefecileri ikna edebilir miyim? diye çabaya girmeyen Mustafa Kemal’in Türkiye’sinden Erdoğan’ın Türkiye’sine geldik.

Sadece borçlarımızı ödemek için borçlanmıyoruz, borçlarımızın faizini ödemek için de borçlanıyoruz.”

“Çantacı görevini sürdürüyor”

Türkiye, hanedanlık yapısı içinde çürüyen bir devlettir. Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinde üst yönetimin tablosu yayınlandı. Bir numaradaki kişinin hiçbir unvanı yok. Bu kişi, çantacı olarak tanımlanıyor, hanedandan birisi. Nasıl oluyor da, bakan yardımcılarından, müsteşarlardan üstte. Haber olunca baktık, siteden çıkarılmış ama çantacı hala göreve devam ediyor. Bakandan sonra en yetkili kişi..!

“Enis Berberoğlu, Eren Erdem neden hapiste”

Enis Berberoğlu, Eren Erdem neden hapiste. Osman Kavala niye hapiste? Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan… Düşüncelerini beğeniriz ya da beğenmeyiz ama bunlar sadece kalemleriyle düşüncelerini ifade ettiler.

“Hangi gerekçeyle anneleri yerlerde sürüklediniz?”

Eğer devleti demokratik geliştirmezseniz süratle organize suç örgütüne dönüşebilir. Cumartesi Anneleri’ne bakın. Yerlerde süründürüyorsunuz o yaşlı kadınları, anneleri. Ben orantısız güç kullanan polislere bir şey demiyorum, talimatları verenlere söylüyorum. Hangi gerekçeyle anneleri yerlerde sürüklediniz. Bir suçu var, “Oğlumun mezarı nerede” diye sormak. Örgütlü suç devlette böyle oluşur. Darbeler sonrası devlet organize suç örgütü niteliğine kavuşmuştur. Faili meçhuller o dönemlerde olmuştur. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım…

“Merkez Bankasının dünyada da itibarı yok”

Yasama organına talimat veren kişi, Merkez Bankasına mı talimat vermeyecek. Merkez Bankasının dünyada da itibarı yoktur. Faizi, borsayı bir yükseltiyor, vurgunu vurup parayı dışarı götürüyor. Fakir fukaranın parasını…

“Yandaşlara verdiğin milyar dolarlık ihaleleri Türk Lirası’na çevirsene”

Doları esas alarak yaptığınız ihaleleri TL’ye çevirin dedik. Müteahhit TC vatandaşı, ihaleyi veren devlet; sizin dolarla ne işiniz var. Niçin dolarla yaptınız. Karar almışlar, AVM’de dolarla kiralama olmayacakmış. Günaydın beyler günaydın. Onu bırak da yandaşlara verdiğin milyar dolarlık ihaleleri Türk Lirası’na çevirsene. Gücün yetiyor mu?

“Esad’la ilişkiye geçmek zorundasınız”

Bu dış politikayla Türkiyeyi huzura çıkaramazsınız dedik. Suriye’de sıkışacağız. Suriye’nin birliğini ve bütünlüğünü istiyorsanız Esad’la ilişkiye geçmek zorundasınız. Dış politikada düşmanlık, kin olmaz. Mücadele ettiğimiz, denize döktüğümüz bir ülkenin lideri Mustafa Kemal’e Nobel ödülü verilmesini önerdi.

“Düyun-ı Umumiye dönemine doğru gidiyoruz”

Ekonomiyi yöneten yandaş müteahhitler ve tefeciler. Borçla ekonomi yönetmeyiz diyor, günaydın beyefendi! Düyun-ı Umumiye dönemine doğru gidiyoruz.

Lale Devrini yaşıyoruz. Altlarında arabalar. Ekonomisi bizden daha iyi olan ülkenin bakanı tarifeli uçakla giderken bizimki özel uçakla gidiyor. Ayağı değsin istemiyor. Hovardalığa devam ediyorlar!

“Bir liralık ilişkimi ispat et, siyaseti bırakırım”

Sanki benim kızımın çocuklarımın Amerika’da apartmanları var. Döviz baronlarıyla sabah akşam beraber olan, ihale dağıtan sensin. Bir liralık ilişkimi ispat et, siyaseti bırakırım. Ben seninkini her ortamda açıklarım, senden tık yok.

Erdoğan’a 9 soru soruyorum:

-Tarımı bitir, çiftçiyi borç batağına sürükle. Tarım ürünlerini ithal et diyen dış güçler miydi?
-Yandaşlarına Türkiye’nin en büyük ihalelerini dolar endeksli verdin. Daha çok kazansınlar diyen dış güçler miydi?
-Yandaşlarına dolarla gelir garantisi ver diyen dış güçler miydi?
-Yandaşlarının sözleşme değeri 123 milyar dolar olan projelerine devleti kefil et diyen dış güçler miydi?
-Dövizle borçlanmalarına izin ver diyen dış güçler miydi?
-Türkiye’yi Londra’daki bir avuç tefeciye teslim et diyen dış güçler miydi?
-Borç alan emir alır diyordun, memleketi bu hale getirmek için emir veren dış güçleri açıklayacak mısın?
-Borç almak için Katar’ın kapısını çalmaya ve yalvarmaya başladın. Şimdi Katar’dan mı emir alacaksın?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica