Siyaset

Emek Partisinden ‘Krize karşı nasıl mücadele edilir?’ paneli

Emek Partisinden ‘Krize karşı nasıl mücadele edilir?’ paneli Kocaeli’nin Derince ilçesinde sendika uzmanı Onur Bakır ve Emek Partisi Kocaeli il başkanı Arzu Erkan’ın katılımıyla ‘Krize karşı nasıl mücadele edilir?’ başlıklı panel düzenlendi. Emek Partisinden ‘Krize karşı nasıl mücadele edilir?’ paneli detaylar haberimizde…

Emek Partisinden ‘Krize karşı nasıl mücadele edilir?’ paneli

Emek Partisi (EMEP) Derince İlçe Örgütü, Esentepe Mahallesinde sendika uzmanı Onur Bakır ve EMEP il başkanı Arzu Erkan’ın katılımıyla ekonomik krizi tartıştı. Bakır, ekonomik krizin oluşum sürecini, Hükümetin bu süreçteki politikalarını ve işçi sınıfının bu dönemdeki durumunu vurgularken, Erkan ise krizin üstesinden nasıl gelineceği ve krize karşı nasıl mücadele edileceğini belirtti. Kocaeli Vartolular Derneğinde gerçekleşen etkinlikte dinleyiciler aktif bir biçimde tartışmaya dahil oldu, katılım yüksekti.

“YEP, krizi işçilere ödetmeye dayalı bir program”

Panelde ilk sözü alan sendika uzmanı Onur Bakır; Hükümetin krizi manipülasyon olarak görmesine rağmen Yeni Ekonomik Programını (YEP) açıkladığını hatırlattı. Krize karşı tedbirlerin alınmaya çalışıldığına dikkat çeken Bakır, YEP için, “Bu program açıkça görüldüğü üzere özel sektörün ve sermayenin programıdır. İçinde işçi kelimesini bulamıyoruz” dedi. Türkiye’nin dış borcunun sadece 2 yılda yüzde 100 arttığını belirten Bakır, “Krizin borcunu ödeyecek olan ise halk olarak belirleniyor. Kazanırken bizim olmayan gelir, borç ödenirken hepimizin oluyor. Dolayısıyla YEP krizi bize, işçilere ödetmeye dayalı bir program” dedi. Bakır, işçi sınıfının bugüne kadar elinden alınan bütün kazanımlarının örgütlü mücadele ile geri alınabileceğini vurgulayarak birliktelik çağrısı yaptı.

“Birlik olalım demekle birlik olunmuyor”

Emek Partisi il başkanı Arzu Erkan ise konuşmasına Onur Bakır’ın sunumundan sonra krize karşı nasıl mücadele edileceğinin tartışılması gerektiğini söyleyerek başladı. Türk Metal Sendikasının ‘Kendi ürettiğini tüket’ şiarıyla bir reklam filmi çektiğini aktaran Erkan, “Gayet etkileyici, fabrikadaki işçilerde yer alıyor klipte ve ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ mesajı veriliyor. Tüm bunlar krizin memleket meselesi olarak gösterilmesi için yapılıyor ve ‘patronlar zor durumda, hadi işçiler ve tüm Türkiye olarak onlara yardım edelim’ deniliyor” dedi.

Gebze’de ‘Krizin faturasını ödemeyeceğiz’ denilerek eylem yapıldığını yine aynı bölgede Flormar ve Tayaş direnişlerinin olduğuna dikkat çeken Erkan, “Elbette sendikaların durumu kötü ancak biz bunları nasıl düzeltebiliriz bunu tartışmalıyız. Yalnızca ‘birlik olalım’ diyerek birlik olunamayacak belli, harekete geçmeliyiz” ifadelerini kullandı. Asgari ücretin Aralık ayında belirleneceğini ifade eden Erkan, işçilerin asgari ücrete dair taleplerini yüksek sesle ifade etmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından çeşitli fabrikalardan panele katılan dinleyiciler, kafalarındaki soruları sordu, neler yapılabileceğini tartıştı. Etkinlik, Emek Partisinin 2 Aralık’ta saat 13.00’te İzmit merkezde yapacağı ‘Asgari ücret’ açıklamasına davet ile bitirildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica