Ekonomi

Emekli ek ödeme oranı değişikliği için bakandan yanıt bekliyor

Emekli ek ödeme oranı değişikliği için bakandan yanıt bekliyor Emekli vatandaşlara her ay verilen yüzde 4 ve 5’lik ek ödemenin yüzde 8’e çıkarılması teklifi emeklileri ayrı bir beklentiye sürükledi. Artış, SSK ve Bağ-Kur’luya 28-179 TL artış getirecek. Emekli ek ödeme oranı değişikliği için bakandan yanıt bekliyor detaylar haberimizde…

Emekli ek ödeme oranı değişikliği için bakandan yanıt bekliyor

“Talep hayata geçerse, emeklilerin gelirinde 28 ile 179 lira arasında artış yaşanacak”

Emeklilere her ay net maaşlarıyla birlikte verilen ek ödemenin artırılması gündeme geldi, milyonlar heyecanlandı. Halen maaşın yüzde 4-5’i oranında verilen ek ödeme için Türkiye Emekliler Derneği‘nin “En az yüzde 8 olsun” teklifine, ilgili bakanlıkların vereceği yanıt merakla bekleniyor. Talep hayata geçerse, emeklilerin gelirinde 28 ile 179 lira arasında artış yaşanacak. Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödemenin oranı, maaşa göre değişiyor.

“Yüzde 4 ve 5 olan ek ödeme oranının yüzde 8’e yükseltilmesi isteniyor”

Bu yıl maaşı bin 18 liranın altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Yüzde 8’lik teklif hayata geçirilirse, emeklilerin ek ödemelerinde 2 kata varan artış yaşanacak. Halen en düşük emekli maaşı 935,60 lira. Bu maaşı alan emeklinin eline aylık 46,78 lira ek ödeme geçiyor. Oran yüzde 8’e çıkarılırsa, bu emeklinin ek ödemesi 74,85 liraya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en yüksek maaş ise 4 bin 481 lira 25 kuruş. Bu maaşı alan emekliye halen aylık 179,24 lira ek veriliyor. Ek ödeme, oran yüzde 8’e çıkartılırsa, 358,48 liraya yükselecek.

Borçların krediyle ödenmesi için SGK ve Ziraat Bankası protokol imzaladı

Prim borcu olan Bağ-Kur’lulara krediyle emeklilik imkanı için SGK ve Ziraat Bankası protokol imzaladı. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olanları da kapsıyor. Durdurulan sürelerinin ihya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da protokol kapsamında” dedi. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı da Bağ-Kur’lulara yüzde 1.28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi imkanı sağlandığın belirtti. Kredinin ödemesi, emekli aylığıyla yapılacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica