Siyaset

EMEP: Mücadele eden İran halkına selam olsun!

EMEP: Mücadele eden İran halkına selam olsun!

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü İran’da başörtüsü kuralına uymadığı için öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini cinayetinin ardından kitleselleşen ve sokağa taşan tepkilere ilişkin yazılı açıklamada bulundu

Emek Partisi Kocaeli İl başkanı Arzu Erkan imzalı açıklamada İran rejiminin onlarda kadını öldürerek, baskı kurarak kendini var etme çabasının halk nezdinde bir karşılığı olmadığının belirtildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“İran Rejimi, ‘başörtüsü kuralına uymadığı’ için 22 yaşındaki genç kadın Mahsa Amini’yi öldürdü. Başörtüsü zorunluluğunu ve ahlak polislerini, kadınlar üzerinde bir sopa gibi sallayan rejim, yarattığı baskı mekanizmasını İranlı işçi ve emekçilerin üzerinde Demokles Kılıcı olarak kullanıyor. Mahsa cinayetinin ardından kitleselleşen ve sokağa taşan halkın tepkisi İran rejiminin onlarca kadını öldürerek, baskı kurarak kendini var etme çabasının halk nezdinde bir karşılığı olmadığını gösteriyor.

Bugün İran’da kadınlar, öğrenciler, işçiler polisin tüm tehditlerine karşı sokağa çıkıyor. Büyük petrol fabrikalarından şeker fabrikalarına kadar işçiler açıklamalar yayınlayarak grev çağrıları yapıyorlar. Esnaf kepenk kapatıyor. Üniversite öğrencileri polisin tüm müdahalelerine rağmen “Hepimiz Mahsayız, sonuna kadar savaşacağız” sloganıyla yürüyüş yapıyor. Cesaretleri ve kararlılıklarıyla tüm dünyaya örnek olan İranlı kadınlar özgürlükleri için her yerde mücadele etmeye, seslerini duyurmaya devam ediyorlar.

İran rejiminin kadınların hayatına mal olan baskı mekanizmalarına karşı, diktatörlüğe karşı sokağa çıkan, mücadele eden İran halkına selam olsun!”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica