Genel

Emniyet personelinden fazla Özel Güvenlik ordusu

Emniyet personelinden fazla Özel Güvenlik ordusu İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2011’de 147 bin 474 olan özel güvenlik personeli sayısı, 2017’de 284 bin 399’a ulaştı. Bu sayı ile Türkiye’deki özel güvenlik personeli sayısı, Emniyet Genel Müdürlüğü personeli sayısını geçti. Emniyet personelinden fazla Özel Güvenlik ordusu detaylar haberimizde…

Emniyet personelinden fazla Özel Güvenlik ordusu

İçişleri Bakanlığı, özel güvenlik sektörüne ilişkin verilerini açıkladı. Bakanlığın verileri, 2011’de 147 bin olan özel güvenlik personeli sayısının 2017’de 284 bin’e ulaştığını ortaya koydu.

Bu sayı ile, özel güvenlik personellerinin ülkede Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) sonra ikinci büyük güvenlik gücü olduğu ortaya çıktı.

Açıklanan verilerle Türkiye’deki özel güvenlik personeli sayısının, 23 bin farkla Emniyet Genel Müdürlüğü personel sayısını geçtiği belli oldu.

624 bin 99 kişiye silahlı…

Cumhuriyet‘ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, 2014 yılından bu yana açıklamadığı özel güvenlik sektörüne ilişkin istatistik bilgilerini, bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın bilgi edinme başvurusuna verdiği yanıtla paylaştı. Bakanlığın verdiği yanıta göre, 24 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla ülke genelinde, 624 bin 99 kişiye silahlı, 368 bin 622 kişiye ise silahsız olmak üzere 992 bin 721 kişiye özel güvenlik kimlik kartı verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden sonra en büyük ikinci güvenlik gücü…

Silahlı ve silahsız olarak toplamda 284 bin 399 özel güvenlik görevlisinin aktif olarak sektörde çalıştığı bildirildi. Bakanlığın yanıtı, özel güvenlik sektöründeki rakamlarda yıllara göre artışı da gözler önüne serdi. Yanıta göre 2011 yılında 147 bin 474 kişiye aktif özel güvenlik görevlisi olarak çalıştı. Bu rakam her yıl artarak, 2016 yılında 255 bin 967’ye kadar ulaştı. 2017 yılına ait son bilgi olan 284 bin 399 rakamı ile birlikte, özel güvenlik ordusunun son 6 yılda yüzde 92 arttığı ortaya çıktı. Verilen yanıta göre, özel güvenlik ordusunun Türkiye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nden sonra en büyük ikinci güvenlik gücü olduğu da anlaşıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün daha önce yaptığı başka bir bilgilendirmede, Emniyet Hizmetleri sınıfında toplamda 261 bin 427 kişinin istihdam edildiği görüldü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Nisan 2015’de özel güvenlik sektörünün tarih olması gerektiğini dile getirmişti. Erdoğan’ın , “Özel güvenliğin tamamen kaldırılmasını teklif edeceğim” açıklamasını yapmasının ardından teşkilat 41 bin 78 kişi daha arttı.

Özel Güvenlik Şiddeti

Sayılarıyla orduyu çağrıştıran özel güvenlik personelleri, son zamanlarda şiddet olaylarıyla gündemde. Geçtiğimiz ay ODTÜ’deki mezuniyet töreninde bir özel güvenlik görevlisi, daha sonra CHP’li Deniz Baykal’ın oğlu olduğu ortaya çıkan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ataç Baykal’a kafa atarak saldırmış; daha sonra işine son verilmişti.

Geçen ay yaşanan bir başka özel güvenlik hadisesi de İstanbul Maçka Parkı’nda yaşanmıştı. Parkta görevli özel güvenlik görevlisi, gece saatlerinde parkta dolaşan kadınları ‘kıyafetlerini gerekçe göstererek’ taciz etmiş ve parktan atmaya çalışmıştı. Olayın ardından taşeron şirket, görevlinin iş akdini feshetmişti. Daha sonra kadınlar parkta toplanarak ‘kıyafetime karışma’ eylemi yapmışlar ve tacizci hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica