Genel

Erdoğan Mecliste grup başkanı olmak istiyor AKP hazırlık yapıyor

Erdoğan Mecliste grup başkanı olmak istiyor AKP hazırlık yapıyor AKP’nin geçen hafta sonu yapılan 6. Olağan Kongresinde Yapılan tüzük değişikliğiyle meclis üyesi olmayan il ve ilçe başkanları grup başkanı yapıldı. Erdoğan Mecliste grup başkanı olmak istiyor AKP hazırlık yapıyor detaylar haberimizde…

Erdoğan Mecliste grup başkanı olmak istiyor AKP hazırlık yapıyor

AK Partinin tüzüğünde ‘belediye başkanlarının denetimi’ için yapılan değişiklik aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mecliste de grup başkanı olması için ön hazırlık yapıldığı belirtildi.

“Topluma teknik uyum yalanıyla sundular”

Cumhuriyet‘ten Emine Kaplan’ın haberine göre, AK Parti geçen hafta sonu yapılan 6. Olağan Kongre’de partinin tüzüğünü seçim mevzuatında yapılan değişikliklere koşut olarak değiştirdi. Daha çok ‘teknik uyum’ olarak kamuoyuna yansıtılan tüzük değişikliğinde, partinin belediye meclislerindeki grubuyla ilgili düzenleme dikkat çekti.

Meclis üyesi olmayanlar başkan veya başkan vekili olamıyor…

Tüzüğün 95. ve 96. maddelerinde, “İl genel meclisi grubu her ilde partili il genel meclisi üyelerinden oluşur. İl genel meclisi parti grupları, en az bir grup başkanvekili ile bir sekreter seçerek çalışırlar. Başkanvekili, parti teşkilatı ile grup arasındaki koordinasyonu sağlar. Belediye teşkilatı olan her belediye meclisinde, partili belediye başkanı ve partili meclis üyelerinden oluşan gruba, Belediye meclisi parti grubu denir. Belediye meclisi parti grupları, en az bir grup başkanvekili ile bir sekreter seçerek çalışırlar” hükmü yer alıyor.

“İl, İlçe, Belde başkanları gurup başkanı oluyor”

Yapılan değişiklikle “İl başkanı, il genel meclisi grubunun ve büyükşehir ve il (merkez ilçe) belediye meclisi grubunun başkanıdır. Merkez ilçeler hariç ilçelerde ilçe başkanı ilçe belediye meclis grubunun; beldelerde ise belde başkanı belde belediye meclis grubunun başkanıdır. İl, ilçe ve belde başkanının katılamadığı grup toplantılarına 95 ve 96. maddelere göre meclis üyeleri arasından seçilmiş grup başkanvekili başkanlık eder” maddesi getirildi.

“Tüzüğe göre yasal düzenleme dayatacaklar”

Habere göre parti kulislerinde, “İl ve ilçe başkanları, belediye meclislerinin üyesi değil. Normalde meclis üyeleri arasından grup başkanvekili seçiliyordu. Ancak tüzük değişikliğiyle meclis üyesi olmayan il ve ilçe başkanları grup başkanı yapıldı. Siyasi Partiler Yasası’na göre Cumhurbaşkanı milletvekili olamadığı için grup başkanı da olamadı. Ama bu düzenleme geleceği yönelik hazırlık olabilir” değerlendirmesinde bulunuluyor.

Erdoğan, AK Partinin Genel Başkan olmasına rağmen, AK Parti Meclis grubunun başkanlığını Başbakan Binali Yıldırım yürütüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica