Siyaset

Erdoğan ve Bahçeli ittifakının hesabı tutmayacak

Erdoğan ve Bahçeli ittifakının hesabı tutmayacak Bülent Tezcan CNN Türk canlı yayında Şirin Payzın’ın sunduğu ‘Ne Oluyor’ programına konuk oldu. MHP Lideri Bahçeli’nin CHP’ye yönelik açıklamalarına yanıt veren Tezcan “Bizim pozisyonumuzu dizayn etmek ne Erdoğan’a ne de Bahçeli’ye düşer” dedi. Tezcan 2019 seçimleri için ise “Bahçeli ve Erdoğan’ın hesabı tutmayacak” diye ifadelerde bulundu. Erdoğan ve Bahçeli ittifakının hesabı tutmayacak detaylar haberimizde…

Erdoğan ve Bahçeli ittifakının hesabı tutmayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan CNN Türk canlı yayında Şirin Payzın’ın sunduğu Ne Oluyor programına konuk oldu.

Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Aday çıkarmayacağız, Erdoğan’ı destekleyeceğiz” açıklamasının ardından gündeme gelen ittifak söylemlerini değerlendirdi. Tezcan, Bahçeli ile Erdoğan arasında “koalisyon kurulduğunu” belirterek, “Hesapları tutmayacak” dedi.

Tezcan’ın açıklamaları özetle şöyle:

OHAL’in uzatılması

OHAL’in uzatılmasına hayır diyoruz. OHAL şartları altına seçime gitmeyi planlayan hükümet var. Alıştılar böyle yönetmeye, parlamento yok. Kış lastiğini bile OHAL KHYK’sına bağladılar.

17 ayda FETÖ ile mücadele edilmedi. Sen ülkeyi buna mı mahkum edeceksin. Bu sivil darbedir.

“OHAL iktidar için BONZAİ oldu”

Tezcan “Hükümet yetkilileri halkın hayatı etkinlenmiyor diyor” sorusuna şu yanıtı verdi: OHAL iktidar için bonzai gibi oldu. Bu itiraftır. Biz OHAL’le devam edeceğiz diyorlar. Niyetleri bu. Ortadoğu dün de kan gölüydü, bugün de öyleydi. Demek ki bizim halkımız ölünceye kadar OHAL’le yaşayacak.

“20 Temmuz sivil darbedir”

20 Temmuz’dan öncede terör vardır. 30 yıldır terörle mücadele ediyor. Günlük hayata ciddi şekilde yansıyor. OHAL, hukuk, özgürlük ve demokrasi sorunudur. İş, ekmek ve aş isteğidir. 20 Temmuz sivil darbesidir. OHAL olduğu sürece kimsenin can güvenliği yoktur. Sermaye güvence altına değildir. Mallarına el konulabilir. Sermaye güvenli liman arar. OHAL kalsın enflasyon 5 puan düşer. OHAL ile grev yasağı getirdiler. Ne ilgisi var FETÖ ile grevin? Sarayın masrafını hesapladık. Dakikada bir asgari ücret. Büyüdük diyorlar ama işsizlik yüzde 11’ün üzerinde.

“KHK çıkartıp Erdoğan’a yurtdışı yasağı koysunlar”

Bu iktidar lobilerin iktidarıdır. Faizle mücadele edeceksen faiz cenneti oldu Türkiye. Tunus’tan zeytinyağı alacağız. Türkiye’de 170 milyon zeytin ağacı var. Akılla izah edilebilir bir şey değil. Hükümetten bir talebim var. Son bir OHAL KHK’sı çıkarsınlar. Erdoğan’a yurtdışı yasağı koysunlar. Her gittiği yerden çiftçimizin zararına bir şeyler alıyor.

MHP’nin CHP’ye yönelik eleştirileri

İktidarı eleştirdiğimiz için FETÖ’cülükle suçlanıyoruz. Bunu anlamakta zorlanıyorum. İktidar, tek adam Erdoğan’ı istiyor. Şöyle bir Türkiye yaratmak istiyorlar. Bir tarafta Erdoğan ve onu savunanlar diğer taraftaki herkes FETÖ’cü. Böyle bir tablo yok. Sayın Bahçeli için söylüyorum. Biz Erdoğan’ı eleştiriyoruz. Sen bizim eleştirimize karşı da çıkabilirsin. Erdoğan’ı sevebilirsin, savunabilirsin. Zamanı gelince ülkücüler buna karar verdi. Ama bizim pozisyonumuzu dizayn etmek ne Erdoğan’a ne de Bahçeli’ye düşer.

2019’da seçimi alacağız

Siyasi partiler hükümet olmak isterler. “Aday çıkarmayacağız” dedi. Size oy veren seçmen hükümet iddiası bekler. Kendi takdirleridir. Adayımız da olacak, 2019’da da seçimi alacağız.

MHP-AKP ittifakı nereye gider? Sizi zorlar mı?

Zorlamaz. Mühürsüz referandumda bunu gördük. Şu tabloda bu ittifakın aritmetik toplamını 1 Kasım’daki gibi beklemek doğru olmaz. Siyasette her zaman 2 kere 2 4 etmez, 2,5 eder. AKP ve MHP’ye oy veren bir çok seçmenin demokrasi tarafında olacağına inanıyorum.

“Çok Açık Koalisyondur”

Hem Bahçeli’ye hem Erdoğan’ın kullandığı dile bakın, tesadüf değil kutuplaştırıyor. MHP iktidar değil muhalefet partisidir. Hani koalisyon dönemi bitecek diyorlardı. Bahçeli ile Erdoğan’ın pozisyonu koalisyondur.

Tezcan, “Koalisyon mudur bu” sorusuna “Çok açık koalisyondur” karşılığını verdi.

CHP’den İYİ Parti’ye kayma var mı?

CHP’den İYİ Parti’ye kayma yok. Anketler böyle göstermiyor. Yeni bir parti, beklendiği kesimden daha çok oy alacaktır. AKP ve MHP’den daha çok alacaktır.

2019 adayı: hesapları tutmayacak

Aday isimlendirmeyi doğru bulmuyoruz. Bahçeli ve Erdoğan’ın hesabı tutmayacak. Yüzde 50+1’e fit oldukları için kamplaştırıyorlar. Mesele aday meselesi değil, biz gönlü burada olanları kucaklamak istiyoruz.“ sözcü

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica