Siyaset

Erken seçim görüşmesi Beştepe külliyesinde çok kısa sürdü

Erken seçim görüşmesi Beştepe külliyesinde çok kısa sürdü AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, erken seçim konusunu görüşmek üzere saat 13.30’da Beştepe’de buluştu. Yarım saat süren görüşmenin ardından ortak açıklama yapılmadı. Erken seçim görüşmesi Beştepe külliyesinde çok kısa sürdü detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Erken seçim görüşmesi Beştepe külliyesinde çok kısa sürdü

Ankara, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün yaptığı erken seçim çağrısına kilitlendi. Bahçeli, dün partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin 26 Ağustos 2018’e çekilmesi çağrısı yapmıştı.

Erdoğan grup toplantısında 3 kez 2019 yılını tekrarladı

AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise AK Parti TBMM grup toplantısındaki konuşmasında 3 kez 2019 tarihini andı. Ankara kulislerinde ise Erdoğan’ın Bahçeli’nin açıklaması için ‘üzüntü duydum’ dediği öne sürüldü.

Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı

Bu gelişmelerin ardından Erdoğan ve Bahçeli bugün saat 13.30’da Beştepe’de biraraya geldi. Görüşmede, Bahçeli’nin erken seçim çağrısı masaya yatırıldı. Görüşme yarım saat sürdü. Görüşmenin ardından ortak açıklama yapılmadı.

Erken genel seçim için İki tarih daha öne çıktı

Bu arada kulislerde erken seçim için alternatif tarihler de konuşulmaya başlandı. Erken seçim için 24 Haziran ya da 23 Eylül tarihleri öne çıktı. 24 Haziran’da üniversite sınavı yapılacak.

“Kontrol edilemeyen gelişmeler ortaya çıkabilir”

Bahçeli, dünkü açıklamasında 3 Kasım 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin, 26 Ağustos 2018’e alınmasını teklif etmişti. MHP Lideri Bahçeli gerekçe olarak da bölgesel durumları ve ekonomiyi hatırlatarak, “Kontrol edilemeyen gelişmeler ortaya çıkabilir” ifadesini kullanmıştı. Bahçeli yapmış olduğu tespit ile bir bakıma ülkenin iyi yönetilemediğinin de altını çizmiş oluyor. Bahçeli, mahalli seçimlerin daha önce yapılmasının da ittifaka zarar verebileceğini anlatmıştı.

Bahçeli ile Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanı ile Başbakan görüştü

Bu açıklamaların ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bahçeli’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Başbakan Binali Yıldırım’la görüştü. Dün ayrıca muhalefet partilerinden yapılan açıklamalarda erken seçim için ‘hodri meydan’ yanıtı geldi ve OHAL’in kaldırılması çağrısı yapıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica