Genel

Ermeni yönetmenin filminin gösterimi ülkemizde yasaklandı

Ermeni yönetmenin filminin gösterimi ülkemizde yasaklandı 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilmesi planlanan bir kadın filminin gösterimi Azerbaycan’ın talebiyle İçişleri Bakanlığından gelen yazılı tebligatla yasaklandı. Ermeni yönetmenin filminin gösterimi ülkemizde yasaklandı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Ermeni yönetmenin filminin gösterimi ülkemizde yasaklandı

“Yeva adlı filmin gösterimi İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı”

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivalinin İstanbul’daki son gününde, “Yeva” adlı filmin gösterimi İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

“Bugün öğlen saatlerinde Emniyet görevlileri filmin gösterimi yasaklandığına dair Valilik kararını Filmmor’a tebliğ etti”

Bianet’in haberine göre, “Yeva” adlı filmin bugün (17 Mart Cumartesi) saat 17.00 seansında gösterilmesi planlanıyordu. Ancak habere göre dün geceden beri süren görüşmelerin ardından, bugün öğlen saatlerinde Emniyet görevlileri filmin gösterimi yasaklandığına dair Valilik kararını Filmmor’a tebliğ etti.

“Azerbaycan Konsolosluğu Fransız Kültür Merkezi’ne resmi bir yazı göndererek filmi yasaklamalarını istedi. Biz Fransız Kültür Merkeziyle filmi paylaştık, onlar da izledi ve gösterilmesinde bir sakınca olmadığına karar verdiler”

Filmmor’dan Melek Özman, filmin Azerbaycan hükümetinin ısrarlı girişimleri sonucu yasaklandığını söylerken, yaşananları şu sözlerle anlattı; “Azerbaycan Konsolosluğu Fransız Kültür Merkezi’ne resmi bir yazı göndererek filmi yasaklamalarını istedi. Biz Fransız Kültür Merkeziyle filmi paylaştık, onlar da izledi ve gösterilmesinde bir sakınca olmadığına karar verdiler.”

“Azerbaycan’ın bu konuda bir devlet hassasiyeti varmış, biz de bilmiyorduk”

“Film bir kadının İran’dan eski kocasından kaçmasını anlatıyor. Kadın Karabağ’da bir Ermeni köyüne sığınıyor. Azerbaycan’ın bu konuda bir devlet hassasiyeti varmış, biz de bilmiyorduk.”

“Filmde kimseyi incitici söylemler olmadığını söyledik ama Azerbaycan hükümetinin Dışişleri Bakanlığına…”

“Tüm devletlerin hassasiyetlerini gözetemeyeceğimizi, filmde kimseyi incitici söylemler olmadığını söyledik ama Azerbaycan hükümetinin Dışişleri Bakanlığına, hatta Dışişleri Bakanına kadar ısrarlı girişimleri olmuş.”

“Türkiye’den de gösterilmemesi için girişimler oldu sonunda yazılı yasaklama geldi”

“Sonuçta Azerbaycan hükümetinin talebi üzerine Türkiye’den de gösterilmemesi için girişimler oldu sonunda yazılı yasaklama geldi.”

Anahid Abad Aralık ayında Agos’a filmin hikayesini anlatmıştı

Filmin yönetmeni Anahid Abad geçtiğimiz Aralık ayında Agos’a verdiği röportajda filmin hikayesini anlatmıştı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica