Kültür-Sanat-Tarih

Erol: ‘1 Temmuz 1926 Türk denizciliğinin dönüm noktası’

Erol: ‘1 Temmuz 1926 Türk denizciliğinin dönüm noktası’Erol; ”Kabotaj Yasası ile önceden yabancılara açık olan faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceği belirtilmiştir” dedi. detaylar haberimizde…

Erol: ‘1 Temmuz 1926 Türk denizciliğinin dönüm noktası’

1 Temmuz Kabotaj Bayramı nedeniyle İzmit kent Konseyi Yürütme Kurulu adına bir kutlama mesajı yayınlayan Hüseyin Erol şu ifadelere yer verdi:

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

“20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilen Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926‘da yürürlüğe girmiş, kanun, ‘Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk bayrağı taşıyan gemilerce yapılır’ hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Kanun nedeniyle her yıl 1 Temmuz günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır.

“…bilincin gelecek nesillere aktarılması…”

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin dünya denizciliğinde hak ettiği yere sahip olması adına deniz ticaretinin daha da gelişmesi, aynı zamanda bu bilincin gelecek nesillere aktarılması başlıca temennilerimizden biridir.

“…denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan yasa…”

Türk denizciliğinin dönüm noktası olan, turizm, taşımacılık, ulaşım, balıkçılık sektörlerinde ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyor, tüm denizcilik camiamıza ve halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica