Ekonomi

Evde kendi içkisini yapanlar konuştu

Evde kendi içkisini yapanlar konuştu Uluslararası haber ajansı Reuters Türkiye’de artan vergilerin evlerde üretilen alkollü içecekler üzerindeki etkisi üzerine bir haber yaptı. Evde kendi içkisini yapanlar konuştu detaylar haberimizde…

Evde kendi içkisini yapanlar konuştu

Uluslararası haber ajansı Reuters Türkiye’de alkol tüketimine ilişkin bir haber hazırladı. Haberde alkol fiyatlarına çok zam geldiğini için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının evlerinde bira ve rakı üretmeye başladıklarına vurgu yapıldı.

“Bu kadar ucuz olması beni şaşırtıyor”

Reuters’a konuşan Önder Ceyhan isimli 25 yaşındaki üniversite öğrencisi, “Bira çok pahalı olmasaydı evde üretmeye başlamazdım. Evde üretmenin bu kadar ucuz olması beni şaşırtıyor” diyor.

58 yaşında bira yapan ve ismini vermek istemeyen bir kişi evde bira yapmanın kolay bir işlem olduğunu söylüyor ve devam ediyor “Kahve yapmak kadar kolay fakat bir ayda hazır oluyor. Evde bira yapmak bir refleks gibi oldu.

Türkiye’nin en büyük alkollü içecek üreticilerinin başında gelen Antalya Alkollü İçecekler’in pazarlama direktörü Çağatay Mekiker evde içki yapmayı vergi zamlarına karşı bir tepki olarak nitelendiriyor.

Etil alkol satışları arttı

AFS İçecekler’in pazarlama direktörü Arda Güral ise evde rakı yapımı için kullanılan etil alkol satışlarının geçen yıla göre yüzde 5-6 arttığını söyledi.

Mekiker etil alkol ile karıştırılan her şeyin rakı olmadığını söyledi ve bu işlemin sağlık açısından tehlikeli olabileceğinin de altını çizdi.

“Deli miyim?”

Evde alkollü içecek üreten 23 yaşındaki Mehmet Yücekaya ise; “Eğer ucuz olmasa ben deli miyim evde tadı kötü olan içki yapacağım” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica