Ekonomi

Evsel atık tesisi için yapılan İzmit ÇED toplantısına itiraz edildi

Evsel atık tesisi için yapılan İzmit ÇED toplantısına itiraz edildi KOCAELİ’de, Çevre Mühendisleri Odası Şubesi, Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit’te yapacağı evsel atık yakma tesisi için yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına itiraz etti. Evsel atık tesisi için yapılan İzmit ÇED toplantısına itiraz edildi detaylar haberimizde…

Evsel atık tesisi için yapılan İzmit ÇED toplantısına itiraz edildi

ÇED toplantısı 3 Nisan tarihinde Necati Gençoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi‘nin, İzmit’te Ayvazca mevkiinde yapmayı planladığı Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi ile ilgili ÇED toplantısı 3 Nisan tarihinde Necati Gençoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Vatandaşlar tepki gösterdi

Çöp fabrikasının bölgelerine yapılmasını istemeyen vatandaşlar, tepki gösterdi.

Belediye çalışanları salona dolduruldu

Salonda belediye çalışanlarının olduğunu belirtenler, toplantının yapılamayacağını belirtti.

Tutanak tutuldu

Toplantı yapılırken, çöp fabrikasını istemeyenler ise bilgilendirilmedikleri yönünde tutanak tutarak imzaladı.

“Halkın bilgilendirme toplantısında halk yok”

Kocaeli Akademik Odalar Birliği adına Çevre Mühendisleri Kocaeli Şubesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin Şube Müdürlüğü’ne dilekçe vererek, toplantıya itirazda bulundu. Dilekçede, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan komisyon tarafından halkın tüm protestolarına karşın hiçbir şey anlaşılmadan ‘yapıldığı varsayılan’ ÇED konusunda halkı bilgilendirme toplantısı” ifadelerine yer verildi.

Toplantının geçerliliğine itiraz edildi

Kocaeli Akademik Odalar Birliği‘nin hazırlamış olduğu tutanak, CD ve bölgeye ait görüntüler, bölge halkının görüşlerini belirten dilekçeler, ÇED raporunda eksik ve yanlışlara dair görüşlerini içeren dokümanlar verilerek, toplantının geçerliliğine itiraz etti.

“Süreç henüz bitmedi”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, 20 hektarlık ormanlık alanda yapılması planlanan, ormanı ve su kaynaklarını etkileyecek tesis ile ilgili ÇED toplantısına itirazlarını yaptıklarını ve sürecin kendileri için bitmediğini söyledi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica