İGF

Fahrettin Altun’dan Kıbrıs’ta Kur’an kurslarının kapatılmasına tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi’nin, Kur’an kurslarının kapatılması kararına tepki gösterdi.

BURSA (İGFA) – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Demokrasinin teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne vurulan bu yargı darbesi asla kabul edilemez. Bu kararın zamanlaması manidardır” dedi.

Kararın ideolojik ve dogmatik bir aklın ürünü olduğunu öne süren Altun, “Laikliği bu denli sığ ve yanlış bir şekilde yorumlamak temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır” ifadesini kullandı.

Hatırlanacağı gibi, Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi, ülkedeki Kuran kurslarının laiklik ilkesine karşı olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar vermişti. Hizmet Sendikası (HİZMET-SEN) tarafından devlete açılan dava sonucuna göre, Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Değişiklik Yasası’na yeni eklenen 8B maddesi ile Kuran kursu düzenleme yetkisi kaldırıldı. Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar doğrultusunda Kuran kurslarının faaliyetleri ülkede resmen durduruldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica