Ekonomi

Fatih köprüsünden geçiş yasağı getirilen araçlara ceza yağdı

Fatih köprüsünden geçiş yasağı getirilen araçlara ceza yağdı İstanbul’da üçüncü köprünün açılmasının ardından 2016’dan itibaren birçok araca ikinci köprüden geçiş yasağı getirildi. Ancak yeterli açıklama ve duyuru yapılmadığı için yasaktan haberi olmayan binlerce sürücünün adresine bugünlerde cezalar yağmaya başladı. Fatih köprüsünden geçiş yasağı getirilen araçlara ceza yağdı detaylar haberimizde…

Fatih köprüsünden geçiş yasağı getirilen araçlara ceza yağdı

Üçüncü köprünün açılmasının ardından 2’nci sınıf yani dingil mesafesi 3.20’nin üzerinde olan araçların ikinci köprüden geçişi yasaklandı. Ancak yasaktan haberdar olmayan sürücüler ikinci köprüyü kullanmaya devam etti, cezalar da peşi sıra geldi.

Sınırlama 2016 yılında getirilmişti…

İstanbul’un üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2016 yılında açılmasının ardından ikinci köprüden (Fatih Sultan Mehmet) geçebilecek araçlara sınırlama getirilmişti. Buna göre; ikinci köprüden ağır tonajlı kamyonlar, şehirlerarası yolcu otobüsleri gibi 3, 4 ve 5’inci sınıf araçlar; ve hafif ticari araçların geçişi yasaklandı. Ancak 2’nci sınıf araçlarla ilgili bazı muafiyetler getirildi. Bu durum da kafaları karıştırdı.

AKS mesafesine göre geçiş ve geçiş yasağı var…

Yasaya göre 2’nci sınıf yani dingil mesafesi (aks) 3.20 metre ve üzerinde olan araçların ikinci köprüden geçmesi yasak. Yani aksı 3.19 metre ve altında olan araçlar ikinci köprüden geçmeye devam edebilirken, dingil mesafesi bunun üzerindeki araçlara para cezası kesiliyor. Ancak İstanbul Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün (UKOME) kararına göre turizm, personel, okul servisleri ve tüm toplu ulaşım araçları ikinci köprüden geçebiliyor.

“Yıllardır kullandığımız köprüyü kullanmaya devam ettik”

Bu araçların ikinci köprüden geçtiğini gören birçok vatandaş da hafif ticari veya 3.20 metre aksın üzerindeki araçlarıyla ikinci köprüyü kullanıyor. Cezadan habersiz olduklarını ve aylar sonra cezaların tebliğ edildiğini ifade eden sürücüler, sosyal medya hesaplarından şikayetlerini dile getirerek, “Herhangi bir uyarı işareti yok ve konu yeterince duyurulmadı. Biz de yıllardır kullandığımız köprüyü kullanmaya devam ettik” diyor.

1 yıl sonra tebligat…

Yasağın kendi aracı için geçerli olmadığını düşünerek ikinci köprüden geçen bir vatandaş 3.45 metre aksı olan aracına 800 TL ceza kesildiğini söyledi. Bir başka vatandaş ise “panelvan aracımla ikinci köprüden geçtiğim için 600 TL ceza kesilmiş. ceza bana 1 yıl sonra iletildi. Muafiyet getirilen araçlar ikinci köprüden geçtiği için benim aracımında sorun olacağını düşünmemiştim” diye konuştu.

Birçok araç yasaklı!..

Volkswagen Transporter, Mercedes Vito, Renault Trafic, Renault Master, Fiat Ducato, Fiat Maxi Doblo, Peugeot Partner Maxi… gibi yüzlerce aracın ikinci köprüden geçmesi yasak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica